Proteini su izuzetno važni za zdravlje organizma, a za sve starije od 50 godina su presudni u borbi protiv sarkopenije - gubitka mišićne mase i osteoporoze - gubitka gustine kostiju.

Preporučuje se dnevni unos od 1,2 do 1,5 gr proteina po kilogramu telesne težine (aktivnijim osobama treba više). Deo toga može biti iz mesa, pa treba imati u vidu da su najbogatije ćuretina - 30gr, junetina - 20-24gr i piletina - 24gr, u porciji od 100 gr.

Dobar izvor belančevina je i riba: konzervirana tunjevina ima 25 gr, losos 24gr, sardine 21gr, a oslić 20gr u 100gr.

sardine.jpg
Shutterstock  

U mleku i mlečnim proizvodima se može naći dodatan izvor proteina, pre svega u kačkavalju kao su ajdamer - 27gr i parmezan - 32 gr. Krem sir i grčki jogurt imaju po 10 gr proteina u 100 gr. Jaja su poznata kao solidan izvor belančevina - 12gr u 100gr.

Međutim, naučnici sa Harvarda savetuju da se što češće koriste namirnice koje nisu životinjskog porekla, a sadrže visok nivo proteina.

jaja sardine riba sir pecurke vitamin d.jpg
Shutterstock  

Te namirnice mogu da budu izuzetno korisne tokom posta, kad se količina potrebnih proteina često zanemari pa se pribegava pecivima i slatkišima, a u zdravijoj varijanti salatama.

Dobar način da salatama podignete hranljivost jeste da im dodate kikiriki, koji ima 25 do 28gr ili bademe, koji imaju 21gr proteina u 100gr. Pistaći imaju 20gr, a indijski orah 18gr.

pasulj-min.jpg
Shuttertock 

Kuvana jela su osnov zdrave ishrane, pa se savetuje da što češće pripremate pasulj (9gr), sočivo (9gr) i grašak (6gr proteina u 100gr). Odlična namirnica je i kinoa, koja je pseudožitarica, može da se dodaje u salate, ali i služi kao prilog mesu ili kuvanom povrću, a ima 5gr belančevina u 100gr.

kinoa salata.jpg
Shutterstock  

Žitarice su, takođe, važan izvor belančevina. U belom brašnu ima oko 10gr u 100gr, ali se zato naročito izdvaja brašno od leblebije koje ima duplo više. Ovo brašno ne koristimo tako često, a trebalo bi, mada je njegova cena nešto veća. Uz činjenicu da ima 20gr proteina na 100gr, važno je i što brašno od leblebije uopšte ne sadrži gluten, a jeftinije je od drugih bezglutenskih varijanti.

Brašno od leblebije možete mešati sa drugim, pa ga tako valja dodati u palačinke, omlete, fritate, kolače i krekere. Pročitajte i da li jaja podižu nivo holesterola.

BONUS VIDEO:

Instagram/healthfitnessguide_ Posna salata sa povrćem

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.