Dani pred praznike i praznična okupljanja u našoj tradiciji često su povezani s bogatim trpezama i obiljem teške hrane koja nije laka za varenje. To su periodi kada više leškarimo, odmaramo, jedemo i družimo se. Povremeno opuštanje uz omiljene poslastice nije problem, jer hrana često budi lepe uspomene i povezuje nas s dragim trenucima. Ipak, nakon praznika, predlažem da razmislite o detoksu kako biste postepeno vratili telo u ravnotežu.

Preterivanje s hranom može doneti osećaj težine, nadutosti, umora i pada energije. Zato je ključno vratiti zdrave navike, obnoviti energiju i pripremiti organizam za svakodnevne izazove.

Pitali smo Marijanu Vuković, sertifikovanu nutricionistkinju, da nam objasni koja hrana je odlična za detoksikaciju nakon prazničnog prejedanja, ali i koje navike su važne kako bismo održali organizam u balansu.

Zdrav jutarnji ritual

Započnite dan čašom vode, a zatim izaberite neki osvežavajući jutarnji napitak. To može biti šolja zelenog čaja, čaj od peršuna, rastavića, koprive ili đumbira. Takođe, dobar izbor su ceđeni limun, sok od aronije, aloe vere, celera, speltine ili pšenične trave.Glina za oralnu upotrebu, takođe, može pomoći u eliminaciji toksina.

Važno je razviti dugoročne navike jer detoks nije samo sedmodnevno uzimanje čudesnih napitaka. Prava suština detoksa leži u trajnim promenama u ishrani koje pomažu organizmu da se oporavi, poboljša imunitet, smanji učestalost prehlada, poveća nivo energije, olakša varenje i učini kožu zdravijom i blistavijom.

Čaj od rastavića
Shutterstock  

"Čistači" organizma

Fokusirajte se na unos sirovog voća i povrća, uz obavezne velike porcije salata uz svaki obrok. Uključite što više "čistača" poput tikvica, zelene salate, kupusa, krastavca i šargarepe. Vaš tanjir neka bude šaren, jer raznobojna hrana obezbeđuje sve neophodne vitamine i minerale.

Koristite maslinovo ulje za salate kao izvor zdravih masti, a u ishranu uključite i orašaste plodove, chia semenke i laneno seme. Ove male promene će pomoći vašem organizmu da se oporavi, vrati u formu i pripremi za nove izazove.

Trudite se da unosite manje masna mesa, što više žitarica i mahunarki. Neka vaša ishrana bude raznovrsna, a obroci redovni i izbalansirani.

salata sa uljem
Shutterstock  

Doručak je važan

Ne preskačite doručak! Nakon jutarnjeg napitka, odaberite hranljiv obrok koji će vas napuniti energijom. Dan ne bi trebalo da započinjete kafom jer kofein podstiče lučenje kortizola – hormona stresa, koji je prirodno najviši ujutru. Ako volite kafu, uživajte u njoj nakon obroka uz čašu vode.

Jaja, doručak
Shutterstock  

Tri stvari su ključne

Naravno, ne zaboravite značaj kvalitetnog sna, redovne šetnje i fizičke aktivnosti prilagođene vašim potrebama. Dovoljan unos tečnosti i vreme provedeno u prirodi igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja, dok je istovremeno važno posvetiti se smanjenju stresa.

Počnite s malim koracima ka velikim ciljevima. Budite zadovoljni, zdravi i spremni da svaki dan započnete osmehom i puni energije!

Tekst: Marijana Vuković, setifikovani savetnik u ishrani/Lepa&Srećna/Radmila Ilić

BONUS VIDEO:

TikTok/zamansbusykitchen Smuti za detoksikaciju