Statistika kaže da u ovom trenutku oko 150 miliona muškaraca u svetu ne može da postigne ili održi erekciju, a smatra se da će za deset godina taj broj biti udvostručen. Svaki treći muškarac zakoračio u petu deceniju suoči se povremeno sa erektilnom disfunkcijom, pa je preporuka za sve pripadnike jačeg pola da povremene posete urologa kao što žene idu na ginekološke preglede.
Razlozi koji mogu da dovedu do erektilne disfunkcije su mnogobrojni. Mogu biti psihološki, endokrini, vaskularni (smetnje u krvnim sudovima penisa) i neurološki. Na tu pojavu, pored opšteg zdravstvenog stanja, utiče i stil života koji često prate mnogobrojni psihosocijalni problemi, navodi prof. dr Aleksandar Vuksanović, urolog na Klinici za urologiju Kliničkog centra Srbije.
– Muškarci retko o problemu govore odmah i ne traže stručnu pomoć, a kada se ipak odluče, isključivi razlog je bolji seksualni odnos. Međutim, erektilnu disfunkciju ne treba shvatiti kao nešto što mora da dođe s godinama, jer to nije normalan deo starenja i s tim problemom ne treba se miriti već treba potražiti pomoć. Nije sramota obratiti se lekaru kada dođe do seksualne nemoći. Problem smanjene seksualne moći ne sme da bude tabu tema jer rešenje postoji – objašnjava dr Vuksanović.
U timove za ispitivanje i lečenje erektilne disfunkcije uključeni su i kardiolozi jer je ateroskleroza jedan od najčešćih uzroka tog problema.
– Erektilnu disfunkciju prouzrokuju hipertenzija, dijabetes, ateroskleroza, tromboza, depresija, a faktori rizika su i gojaznost, pušenje, alkohol. Pošto je često uzrokovana drugim medicinskim stanjima, pravovremeno otkrivanje disfunkcije može pomoći i u otkrivanju drugih bolesti i njihovog lečenju. U dogovoru s lekarom bira se terapija koja je najbolje prilagođena individualnim potrebama svakog pacijenta. U većini slučajeva muškarcima se preporučuju tablete koje funkcionišu kao odgovor na seksualnu stimulaciju – ističe Lisin sagovornik.
Poznata i kao sildenafil, vijagra je prvobitno bila zamišljena kao lek protiv hipertenzije, za snižavanje visokog krvnog pritiska. Još u preliminarnoj fazi testiranja otkriveno je kako vijagra slabo leči ono čemu je bila namenjena, ali i jedna zanimljiva nuspojava. Naime, neki muški ispitanici imali su neobjašnjive i vrlo dugotrajne erekcije. Samo nekoliko godina kasnije mala plava pilula osvojila je svetsko tržište reklamirana kao čarobni lek za sve muške probleme, a danas donosi prihod od oko dve milijarde dolara godišnje.
Na sledećoj strani, pročitajte više o problemima izazvanim "čarobnom plavom pilulom" koja je pomogla milionima muškaraca širom sveta.
Od kada je pre 15 godina otkrivena čarobna plava pilula, koja je pomogla milionima muškaraca širom sveta, velika pretnja postali su falsifikovani lekovi i raznorazni biljni preparati sumnjivog sastava. Čak 62 odsto lekova kupljenih preko interneta je lažno, a za samo četiri godine zaplenjeno je skoro 40 miliona pilula. Upotreba preparata sa crnog tržišta često dovodi do neželjenog dejstva, nimalo bezazlenog, mnogi završe u bolnici, a bilo je i smrtnih slučajeva.
– Veliki broj muškaraca uzima te preparate jer želi više, bolje, češće. Mi apelujemo na sve njih da ništa ne uzimaju na svoju ruku, posebno ne lekove koji nisu standardizovani – kaže dr Vuksanović.
Statistika pokazuje i da svaki drugi muškarac i svaka druga žena širom sveta nisu zadovoljni svojim seksualnim životom. Neretko do problema dolazi i kada nemaju zdravstvenih problema. Razlog je emocionalna otuđenost zbog prekomernog korišćenja moderne tehnologije, interneta, pametnih telefona. Što ste bliži tehnologiji, to ste emocionalno udaljeniji, jer na primer, prosečan par na pustom ostrvu izrodiće čopor dece i biti do ušiju zaljubljeni jedno u drugo, tvrde stručnjaci.
Tekst: Vesna Stanimirović
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.