1. Postupnost

Počnite sa lakšim treninzima tri puta nedeljno, pa postepeno povećavajte i pojačavajte intenzitet i broj treninga.

2. Budite svesni svojih mogućnosti! 

Počnite sa manjim brojem treninga, vodite računa o intenzitetu kojim vežbate, jer umor može napraviti više štete nego koristi. Trudite se da što pravilnije izvodite vežbe i da slušate instrukcije trenera.

3. Redovno vežbanje!

Bitno je da steknete naviku i da vežbate radi zdravlja, jer ćete tako doći i do željenih rezultata. 

 4. Nosite primerenu odeću i obuću za odabrani trening!

Odeća treba biti dovoljno komotna i udobna za vežbanje i nesme da ograničava pokret. Što se obuće tiče, patike treba da budu udobne i nikako ne vezujte pertle oko članka, a za body and mind programe obuća vam nece biti potrebna.

5. Istrajnost

Ne izbegavajte zagrevanje i istezanje tj. nemojte kasniti ili napuštati čas pre nego sto se zvanično završi.

PROČITAJTE JOŠ: Fitnes za one koji nemaju vremena za fitnes: 3 vežbe za zatezanje zadnjice koje možete da radite bilo gde

6. Ne upoređujte se sa drugima!

Svako je jedinka za sebe. Napredak nekada zavisi  od motivacije, genetskih predispozicija, funkcionalnih i motoričkih sposobnosti, znanja. Savet je da vodite dnevnik i tako ćete imati uvid u svoj napredak.

7. Ne vežbajte „punog stomaka“ kao ni kada ste gladni!

U oba slučaja može doći do  smanjene koncentracije, a često se javlja i osečaj slabosti. Bitno je da neposredno pre treninga ne konzumirate hranu koja izaziva brzo povećanje šećera u krvi. Posle treniga preporuka je da se organizam smiri i da se nadoknadi izgubljena tečnost, pa tek onda uzme lagani obrok.

8. Izdržite tri meseca!  

Jer kada jednom krenete redovno da vežbate, nakon tog perioda shvatićete da ste doneli pravu odluku da budete zdraviji, aktivniji i srećniji.

Tekst: Jasna Đokić, edukator i trener u SA Kočović

Izvor: Lisa lepa & srećna