Kad vam zamirišu pečeni kesteni na ulici, nemojte oklevati nijednog trenutka - samo šaka kestenja daće vam oko 200 kalorija i lepo vas zasititi, ali obezbediti telu i dosta zdravih sastojaka.
Za razliku od drugih orašastih plodova, kestenje ima nizak sadržaj ulja i visok sadržaj vode, što im daje jedinstvenu, meku teksturu.
Kestenje sadrži brojne zaštitne antioksidanse, uključujući vitamin C, lutein i zeaksantin, kao i biljne jedinjenja poput polifenola, galne kiseline i tanina. Ove supstance štite ćelije od oštećenja izazvanog oksidacijom.
Kestenje je relativno dobar izvor vlakana koja su važna za zdravu probavu - u samo četiri pečena kestena ima ih 2,4 g, a dnevno potrebna količina je oko 30 g.
Vlakna, takođe, deluju kao prebiotik odnosno hrane dobre bakterije u crevima i pomažu u održavanju zdravog crevnog mikrobioma. Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, kestenje može da smanji apetit.
Posebno su značajni polifenoli kojih ima u kestenju, poput galne i elagične kiseline, koji su korisni za zdravlje srca i štite ćelije od oksidativnih oštećenja.
Iako kestenje sadrži više ugljenih hidrata u poređenju sa drugim orašastim plodovima, visok sadržaj vlakana pomaže u regulisanju njihovog oslobađanja. Antioksidansi poboljšavaju reakciju ćelija na insulin, što doprinosi efikasnijoj kontroli nivoa šećera u krvi.
Kestenje nije samo fantastična jesenja i zimska užina, već od njega može da se dobije i odlično brašno. Ono je dobra alternativa u ishrani osoba koje imaju celijakiju ili su osetljivi na gluten.
Ako koristite sveže kestene, prvo ih rasecite nožem kako biste napravili mali zarez na kori. Stavite ih u ključalu vodu na 10-15 minuta ili ispecite u rerni na 200°C dok kora ne počne da puca. Oljuštite kestene dok su još topli, uklanjajući i unutrašnju smeđu opnu. Oljuštene kestene stavite na pleh obložen papirom za pečenje.
Sušite ih u rerni na niskoj temperaturi (oko 50-70°C) nekoliko sati, dok ne postanu potpuno suvi i tvrdi. Možete koristiti i dehidrator ako ga imate. Kada su kesteni potpuno suvi, sameljite ih u blenderu, secku ili mlinu za brašno dok ne dobijete fini prah. Ako želite dodatnu finoću, prosejte brašno kroz sito kako biste uklonili eventualne veće komadiće.
Brašno od kestenja čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi na suvom i hladnom mestu. Rok trajanja je nekoliko nedelja, ali ga možete produžiti ako brašno zamrznete. Pazite da kesteni budu potpuno suvi pre mlevenja kako biste izbegli grudvice ili kvarenje. Kestenovo brašno ima blago slatkast ukus, što ga čini savršenim za pravljenje kolača, hleba, palačinki ili čak dodatak čorbama i sosovima. Pročitajte i kako se peče kestenje.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka