Nekadašnja Kmerska Republika, a danas Kraljevina Kambodža, srce je Jugoistočne Azije koje objedinjuje u sebi sve što region ima da ponudi. Plaže Kambodže lepe su kao one tajlandske, ali bez plime turista, zelene šume divlje kao u Laosu ali još manje istražene, kuhinja je suptilna kao ona vijetnamska ali još čeka da bude otkrivena, dok lepota hramova ostavlja Burmu i Indoneziju u magli...

Mir je najzad stigao u ovu prelepu ali uništenu zemlju i kambodžanski narod polako je počeo da širi ruke prema svetu. Ali, putovanje u Kambodžu i dalje ostaje pre svega avantura - pa tek onda odmor. 

Moderna Kambodža naslednik je moćnog Kmerskog carstva koje se od 9. do 15. veka nalazilo na njenom prostoru. Glavno središte carstva bio je drevni grad Angkor i hram Angkor Vat koji je danas simbol Kambodže i njena najveća turistička atrakcija. On predstavlja spektakularnu fuziju simbolizma, simetrije i duhovnosti i po visini i veličini neprevaziđen je spomenik u Jugoistočnij Aziji. Posetiočev prvi pogled na bajkoviti Angkor Vat, ultimativnu ekspresiju Kmerske genijalnosti, jednostavno je zanosan i može da se poredi samo sa još nekoliko mesta na svetu poput Maču Pikčua ili Petre.

Najveći uspon Kambodža dostiže uz majku svih hramova Angkor Vat, dok se sa druge strane spušta na dno susretom lice u lice sa Crvenim Kmerima i njihovom destruktivnom mašinerijom. Upravo to je i najintrigantnija tačka ove zemlje sa istorijom u isto vreme inspirativnom i setnom, opojnog kraljevstva gde budućnost tek čeka da bude oblikovana... 

Život ni danas nije piknik za prosečnog Kambodžanca. Ovo je i dalje jedna od najsiromašnijih zemalja u Aziji čija se populacija bori za opstanak, kako protiv kaprica prirode, tako i protiv svojih političara. Prihodi su i dalje očajno mali za mnoge Kmere, sa godišnjim platama od nekoliko stotina dolara i državnim radnicima, poput profesora, koji jedva sastavljaju kraj sa krajem. Jer, Kambodža je u dvadesetogodišnjem ratu izgubila veliki deo infrastrukture, ali i obrazovanog stanovništva – što usporava njen privredni i ekonomski razvoj. Ali, u poslednje vreme sve je više nevladinih organizacija koje nude bolju edukaciju deci ili novu inicijativu za čistu vodu koja će popraviti živote prosečnih građana. 

Na plutajućim selima možete osetiti ritam ruralnog načina života, susresti se sa zmijama, krokodilima i piranama i otkriti pravi ukus ove zemlje, dok biciklima možete proći kroz tradicionalne zajednice i videti bezvremenske pejzaže blještavih pirinčanih polja i njišućih šećernih trski. 

Pnom Pen je danas dvomilionski grad na tromeđi reka Mekong, Tonle Sap i Basak. Krasi ga živopisna riva na kojoj se mladi svako veče sakupljaju i plešu za svoju dušu ali i za znatiželjne poglede prolaznika koji su dobrodošli da im se pridruže. Oni manje vični plesu mogu da posmatraju ovu šarenu gomilu ispijajući pivo, naravno marke Angkor, iz loklanog marketa za oko 1.000 riela (0,25 dolara). 

Osetitie atmosferu Kambodže kroz galeriju slika ispod teksta.

Maša Vučković,
novinarka i PR menadžerka 

LepaiSrecna Postoji izvesna magija u kraljevini Kambodži, koja baca čini na većinu posetilaca ovog šarmantnog kraljevstva sa, nažalost, veoma burnom prošlošću.