Kada se pomene autofagija mnogima je prva asocijacija gladovanje. Većina je probala ovaj režim ishrane, drugi se premišljaju da li da se oprobaju, a treći smatraju da je ipak najbolji način da se smrša preskakanje večere. Novak Đoković je među prvim javnim ličnostima u Srbiji otkrio da primenjuje autofagiju i po 16 sati ne unosi hranu u organizam. Mnogi su bili sumnjičavi da će uz ovakav režim ishrane uspeti da održi vrhunske rezultate, ali on je dokazao da je neprikosnoven.

Japanski biolog i profesor Yoshinori Ohsumi dobio je Nobelovu nagradu za fiziologiju i medicinu za otkriće mehanizma autofagije. To je metabolički proces obnavljanja organizma, kojim se telo čisto od oštećenih ćelija.  

Kako se sprovodi autofagija?

Najpopularniji način je da postite 16 sati, u koje spada i period spavanja, a tokom osam sati unosite hranu u organizam. U periodu posta možete piti vodu i čajeve, kao i kafu bez šećera i mleka. I ništa osim toga, ako unesete bukvalno jedan zalogaj  aktivirali ste čitav sistem organa za varenje prekinuli proces autofagije.

Šta jesti tokom ovih 8 sati?

Ideja da gladujete 16 sati a tokom 8 sati jedete baš sve, nije dobra kažu nutricionisti.  Poželjno je da se na jelovniku nađu povrće, voće, žitarice, meso, ribu, prirodne sokove, a da izbegavate unos slatkiša, alkohola, gaziranih sokova..

Istraživanja pokazuju da autofagija pomaže u prevenciji i odbrani od mnogih bolesti dijabetesa autoimunih poremećaja, bolesti jetre, određenih oblika demencije, raznih infekcija.

 Izvor: Lepa&Srećna