Da li je bezbedno da se grlimo? Ako poštujemo jednostavna pravila, sačuvaćemo zdravlje bez obzira na to što korone još ima...
Nikome nije bila lagodna ova godina bez grljenja, ljubljenja, druženja! Prešli smo na SMS i zum sastanke, korona nas je preselila u virtualnu realnost. Čak i kad smo bili u kontaktu sa mnogima, osećali smo duboku usamljenost.
Prva istraživanja su pokazala da su nam najviše nedostajali prijatelji i uzajamne posete u toku karantina, a odlazak kod frizera i u kafiće u vreme kad su epidemiološke mere to zabranjivale.
U Velikoj Britaniji je grljenje zvanično dozvolila Vlada još 17. maja, a u Srbiji ono nikad nije bilo ni eksplicitno zabranjeno iako se uvek napominjalo da treba biti oprezan i na distanci. Međutim, i dalje se savetuje da se "uključi" zdrav razum, pa je i sam premijer Boris Džonson napomenuo da svako treba da promisli da li je u redu da se zagrli s nekim u svakoj konkretnoj situaciji.
Ipak, i kad procenite da grljenje jeste bezbedno, ne padajte u naručje jedni drugima onako kako ste inače navikli. Zagrljaj može da bude srdačan, ali treba da bude kratak, okrenite lice od lica i najbolje je da pri tome imate masku na licu.
Idealno je da se grlite kad ste napolju, a ako se predviđa da će biti mnogo prilika i potrebe za grljenjem unutra (kao što je, recimo, na nekom porodičnom skupu ili na svadbama), najsigurnije je da prostorija bude redovno provetravana - ako je ikako moguće, sa mnogo prozora stalno otvorenih kako bi vazduh cirkulisao.
Izvor: Lepa&Srećna