S koje god strane sveta da dolazite u Marakeš, prvo što ćete videti je minaret Kutubija džamije, najviše građevine u nekada glavnom gradu Maroka. Džamiji, u koju je turistima zabranjen ulaz, možete prići kroz okolne, pomalo neuredne vrtove u kojima se nalaze i ostaci almoravidske palate i iskopine prethodne džamije, srušene jer nije bila pravilno položena u odnosu na Meku.

U Medini (starom delu grada), koja se od 1985. godine nalazi na spisku svetske baštine Uneska, nalaze se brojne stare kuće preuređene u hotele i prenoćišta, a većina građevina crvenkaste je boje, pa zato Marakeš zovu i „crveni grad“. 

Kako je nekada živela marokanska aristokratija možete videti u palati Bahija u čijem su kompleksu brojne zgrade, paviljoni i vrtovi. Marakeš je pravi raj za kupoholičare. Cenkanje je obavezno na uličnim tezgama i pijacama, ali i u prodavnicama. Glavni trg Džami El Fana jedan je od najprometnijih i najživljih trgova u Africi, možda i na celom svetu, a nalazi se u centru Medine. Tu možete sresti krotitelje zmija, dresere majmuna, gutače vatre, plesače i probati prženu ribu, sok od pomorandži ili slatki plod kaktusa...

Alkoholna pića ćete teško naći, a ako ih negde i toče, onda su cene paprene. Turiste privlači i egzotičan botanički vrt Mažorel koji je osmislio čuveni slikar Žak Mažorel još davne 1931. godine, a obnovio ga modni kreator Iv Sen Loran. Stanovništvo čini mešavina starosedelaca Berbera, doseljenika iz severne i podsaharske Afrike, do izbeglica s Iberijskog poluostrva. 

Prošetajte ulicama Marakeša kroz našu galeriju slika.

Pripremila: Marija Jakob

LepaiSrecna Misteriozan, magičan, egzotičan grad - oaza u podnožju visoke planine Atlas oduvek je privlačila putnike iz Evrope koji je nazivaju i „crvenim gradom” i „Parizom iz Sahare”...