Kad god da je posetite, u ovoj afričkoj zemlji lako možete da nađete ponudu po svom ukusu. Ukoliko u Tunis dođete u toku leta, uživaćete u klasičnom letnjem odmoru uz leškarenje na plažama, kupanje u moru i u hotelskim bazenima i večernjem provodu, dok boravak tokom aprila i oktobra podrazumeva pravi aktivni turizam uz izlete širom zemlje. Nakon sletanja u Monastiru (redovnom JAT-ovom linijom) i smeštanja u nekom od brojnih hotela širom Tunisa, sledi upoznavanje sa kulturno-istorijskom i zabavno-rekreativnom ponudom. 
Kada je reč o hotelskom smeštaju, u ponudi su brojni smeštajni objekti, od kojih izdvajamo „Nahrawess boujaafar“ i „Tour khalef hotel“ u Susu, „El Mouradi klub Kantaoui“ u Port El Kantauiju, „El Mouradi Tozeur“ u Tozeru… Na sajtu www.djebeniani-tourisme.com pronađite informacije o smeštaju. Mada je u hotelima hrana prilagođena ukusu turista iz celog sveta, lokalno stanovništvo se hrani potpuno drugačije. Kao najoriginalniji suvenir iz Tunisa može da posluži upravo harisa, ljuto predjelo od crvenih papričica i belog luka.

U glavnom gradu Tunisu, posle obilaska centralnih ulica i medine (trgovačkog kvarta koji poseduje svaki grad), obavezno svratite do boemske četvrti Sidi Bu Said, naselja koje godinama obožavaju mnogi umetnici, slikari, pisci i muzičari. Tu ćete, poneti romantičnim osećanjem, biti oduševljeni i belim kućama čija su vrata i prozori obojeni u plavo. Najpoznatiji lokal je Cafe des Nattes u kojem preporučujemo čaj od mente. Odmah pored je restoran Šaban odakle pogled puca na more i marinu. U Sidi Bu Saidu možete da kupite suvenire tipične za gradić - kaveze za ptice (u tunišanskim hotelima obično u njima prikupljaju poštu) i slatkiše od badema.

Živopisne radnje sa ćilimima

Hamamet je udaljen 70 kilometara od prestonice i čuven je po prelepim plažama, top-hotelima i mineralnim lečilištima. Port el Kantaui, moderno, planski izgrađeno mesto, obuhvaćeno je dvema dugim, sređenim plažama, i u potpunosti prilagođeno zahtevnim turistima. Cene su više nego u ostalim delovima Tunisa, ali je ponuda vrlo raznovrsna a hoteli i restorani vrhunski. 
Treći grad po veličini Sus, izuzetno posećen u drevnim vremenima zbog plodnosti nazivan je i biserom Sahare, a i danas zaslužuje isti naziv, sa blagom klimom, prelepom mediteranskom obalom i srdačnim ljudima. Kroz aleje skrivene iza utvrđenja, kriju se stotine živopisnih radnji pretrpanih ćilimima, suvenirima od porcelana, kožnim torbama i maslinovim uljem. 

Vodopadi i slano jezero

Na desetak kilometara od turističke zone Susa, nalazi se Medina Alzahra, teatar u stilu velike srednjovekovne tvrđave, specijalno napravljen za audio-vizuelni spektakl. Kroz svetlosne, dimne i zvučne efekte, uz lasere velike snage, projektovanjem filma u tri dimenzije na vodenom zidu koji stvaraju vodoskoci dočaravaju se značajni periodi tunišanske istorije. Pred publikom se smenjuje na desetine kostimiranih glumaca, mačevaoci, trbušne plesačice, a scenom galopiraju čitave jedinice konjice i beduini na kamilama. Ulaznica košta 40 tunišanskih dinara (oko 2.000 dinara).  
Kada je reč o izletima koje ne treba propustiti, osim jahanja kamila (upamtite da će vam se Tunišani smejati ukoliko padnete sa kamile prilikom penjanja), izdvajamo posetu Matmati, berberskom selu, poznatom po kućama – trogloditima koje se nalaze ispod nivoa zemlje, a čije prostorije imaju sposobnost da zadrže temperaturu do 20 stepeni, zatim posetu velikom slanom jezeru usred pustinje Šot el Džerid, kao i dvodnevni ili trodnevni obilazak Sahare. Tokom vožnje džipovima bićete u prilici da vidite vodopade Šebika i Tamerza i mesta na kojima su snimani filmovi „Engleski pacijent“ i „Ratovi zvezda“. 

Tekst: Nenad Blagojević Foto: Ivan Dobričić

LepaiSrecna Hamamet, Port el Kantaui i Sus poznata su letovališta u Tunisu. Osim kupanja u moru i bazenima, očekujte izlet u Saharu, jahanje jednogrbe kamile i vožnju džipom