Podatak koji kaže da je više od 4.000 gostiju posetilo Jesen u Zlakusi najbolje govori o značaju ovog događaja u selu između Požege i Užica, poznatom po grnčarima i ruralnom turizmu. Nedavno završena manifestacija osnovana je pre dvadeset godina prvo kao likovna kolonija, a ove godine se proširila na susedno selo Potpeć u kojem je bilo raznih dešavanja ispred Potpećke pećine.

Osim koncerata, izložbi, turnira i takmičenja, pešačkih i biciklističkih tura, turiste iz svih krajeva Srbije posebno je privukla Lončarijada posvećena starom grnčarskom zanatu koji u ovom selu ima tri veka dugu tradiciju.

Novi turistički proizvod.

- Reč je o takmičenju pripreme narodnih jela u posuđu koje se proizvodi u selu, prezentaciji tradicionalnog pečenja grnčarije na otvorenoj vatri i sajmu grnčarije na kojem su prodavani grnčarski proizvodi. Grnčari iz cele zemlje kao i domaći lončari iz Zlakuse učestvovali su na okruglom stolu na kojem su, između ostalog, razmatrali i stvaranje novog turističkog proizvoda u Srbiji pod nazivom Putevima grnčarije - rekao nam je Saša Drndarević (42), vlasnik Etno-parka Terzića avlija i predsednik Etno-udruženja Zavičaj, dodavši da im je veliku podršku pružila Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu, koja je usledila nakon posete ambasadorke Meri Vorlik Terzića avliji.

Posetioci u žiriju.

- U okviru manifestacije svake godine imamo likovnu koloniju ali od ove umesto platna umetnici iz Nikšića, Nevesinja, Novog Sada, Vršca, Subotice i okoline Užica oslikavali su grnčarske proizvode - lončiće i tanjire, a posetioci su izabrali najlepše oslikani lončić - istakao je Saša koji je kao suorganizator izuzetno zadovoljan ovogodišnjim napretkom.

Umetnici iz celog sveta.

- Ova manifestacija pokazuje da Zlakusa zaslužuje da bude prestonica grnčarije na Balkanu a i šire, naročito kada se doda činjenica da je ove godine u selu održana i sedamnaesta umetnička kolonija keramike kroz koju je u njenom dugogodišnjem trajanju prošao veliki broj umetnika sa svih kontinenata. Kod nas je sve usmereno ka ovom starom zanatu kako bi bio sačuvan i promovisan, jer je Zlakusa po njemu i najpoznatija a ova manifestacija je samo deo te promocije - završava Drndarević.

Četrdeset lončara.

- U selu Zlakusa živi sedamnaest grnčarskih domaćinstava, a imajući u vidu da u mnogima ima i po nekoliko generacija koje se bave ovim zanatom, kao i bračnih parova i braće, dolazimo do broja od četrdesetak grnčara ili lončara kako sami sebe popularno nazivaju - kaže Saša Drndarević.

Nenad Blagojević 

Pečenje lonaca na otvorenoj vatri, likovna kolonija sa slikanjem na grnčariji, koncerti i bogat program okupili su više od 4.000 turista u selu Zlakusa poznatom po grnčarima i ruralnom turizmu. Foto: LepaiSrecna