Biljka prijateljstva (Pilea involucrata) poznata je po svojoj sposobnosti da se lako razmnožava i deli, što je čini savršenim poklonom za prijatelje i porodicu.
Ova tropska biljka poreklom je iz Srednje i Južne Amerike, gde raste na ivicama džungle, u toplim i vlažnim uslovima. Zahvaljujući svojoj izuzetnoj teksturi listova i jednostavnoj nezi, brzo je postala popularna među ljubiteljima sobnih biljaka.
Njeni listovi su ovalni, baršunasti na dodir, duboko naborani i prošarani bronzanim akcentima. Iako može cvetati sitnim, nežno ružičastim cvetovima, njen glavni ukras su upravo listovi. Retko raste iznad 15 cm visine, a maksimalno može dostići oko 30 cm, što je čini pogodnom za uzgoj u saksijama i visećim aranžmanima.
Ova biljka je idealna za one koji žele atraktivnu sobnu biljku koja ne traži previše pažnje.
Svetlost i temperatura
Biljka prijateljstva najbolje uspeva u polusenci ili na mestu s difuznim svetlom. Iako može tolerisati slabu osvetljenost, nekoliko sati indirektne sunčeve svetlosti dnevno podstiče njen rast i održava bogatu boju listova. Direktno sunce može izazvati opekotine, dok premalo svetlosti dovodi do izduživanja stabljika i proređivanja listova.
Idealna temperatura za ovu sobnu biljku kreće se između 18 i 23 °C. Ne podnosi promaju ni nagle promene temperature, pa je ne treba držati blizu klima uređaja, grejalica ili otvorenih prozora tokom zime.
Vlažnost i zalivanje
Visoka vlažnost vazduha ključna je za zdrav rast biljke prijateljstva. Ako je vazduh u prostoriji suv, naročito zimi kada rade grejna tela, preporučuje se povremeno orošavanje listova ili postavljanje saksije na podlogu s kamenčićima i vodom, što će povećati vlažnost oko biljke.
Zemlja treba da bude umereno vlažna, ali ne natopljena vodom. Pre nego što ponovo zalijete biljku, gornji sloj zemlje treba da se prosuši. Prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena, a ako je zemlja suviše suva, listovi će početi da venu.
Prihrana i presađivanje
Tokom proleća i leta, biljka se može prihranjivati jednom mesečno razblaženim tečnim đubrivom. Zimi nije potrebno prihranjivanje, jer biljka tada miruje.
Presađivanje se preporučuje na svake dve do tri godine, kada koren potpuno ispuni saksiju. Koristite lagani, dobro drenirani supstrat koji omogućava dobru cirkulaciju vazduha oko korena.
Razmnožavanje – jednostavno i brzo
Jedan od glavnih razloga za popularnost biljke prijateljstva jeste njena sposobnost brzog i lakog razmnožavanja.
Kako razmnožiti biljku prijateljstva iz reznica?
- U proleće ili rano leto odsecite zdrave vrhove stabljike dužine oko 5-7 cm.
- Uklonite donje listove i reznice stavite u vlažan supstrat ili vodu.
- Ako ih sadite direktno u zemlju, lagano utisnite tlo oko stabljike kako bi stajale uspravno.
- Postavite saksiju u plastičnu kesu kako biste zadržali vlagu, ali je jednom dnevno otvorite kako bi biljka dobila svež vazduh.
- Pelceri će pustiti korenje u roku od nekoliko nedelja, nakon čega ih možete presaditi u stalnu saksiju.
Ovim jednostavnim postupkom lako možete dobiti nove biljke za poklon ili dodatno ulepšati svoj dom. Iako se biljka prijateljstva smatra biljkom koja ne zahteva mnogo brige, može doći do određenih problema:
- Lisne vaši i vunaste vaši – Ako primetite sitne insekte na listovima, tretirajte biljku blagim insekticidnim sapunom ili je prebrišite rastvorom vode i alkohola.
- Truljenje stabljike ili korena – Previše zalivanja može dovesti do truljenja korena. Ako primetite omekšale delove stabljike, smanjite količinu vode i pobrinite se da saksija ima dobru drenažu.
- Suv i smežuran list – Nizak nivo vlažnosti u vazduhu može dovesti do sušenja listova. Povećajte vlažnost pomoću ovlaživača vazduha ili češćeg orošavanja biljke.
Biljka prijateljstva nije samo dekorativna, već nosi i simbolično značenje – darivanje novih biljaka nastalih iz pelcera simbolizuje prijateljstvo, deljenje i trajnu povezanost. Jednostavna nega i atraktivan izgled čine je idealnim poklonom za sve ljubitelje sobnih biljaka. Pročitajte
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.