Vitamini i dodaci ishrani su postali deo svakodnevice miliona ljudi širom sveta, a ova industrija, vredna milijarde dolara, nudi širok spektar proizvoda namenjenih za jačanje imuniteta, poboljšanje energije i opšteg zdravlja.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da kombinovanje određenih suplemenata može da bude opasno po zdravlje. Najmanje što može da se desi jeste da dođe do nekog nutritivnog deficita, ali neke kombinacije mogu da negativno utiču na konkretne organe.

Tako se, među suplementima koji navodno pomažu u snižavanju holesterola, često pominje fermentisani crveni pirinač, kao i niacin, ali lekari smatraju da ova kombinacija nije dobra. Njome se duplira doza sredstva protiv holesterola, ali to ne znači da će i korist biti dupla. Naprotiv, kombinacija može da bude štetna za jetru.

Rizik od oštećenja jetre dodatno raste ukoliko se ovi suplementi kombinuju sa drugim lekovima za snižavanje holesterola, poput statina. Štaviše, treba dobro proveriti navode o koristi ovih suplemenata za zdravlje srca i razjasniti da li su potkrepljene kvalitetnim naučnim dokazima.

vitamin e.jpg
Shutterstock  

Pored ozbiljnih posledica poput oštećenja organa, nepravilno kombinovanje suplemenata može dovesti i do nutritivnih deficita. Na primer, istovremeno uzimanje magnezijuma i kalcijuma može da izazove njihov međusobni konflikt i smanji apsorpciju i jednog i drugog.

Dr Tod Kuperman, predsednik kompanije koja testira proizvode za zdravlje i ishranu, savetuje razmak od najmanje dva sata između visokih doza magnezijuma i kalcijuma kako bi se izbegla konkurencija prilikom apsorpcije. Podsetimo, magnezijum pomaže u pretvaranju hrane u energiju, dok je kalcijum ključan za zdravlje kostiju.

Slične interakcije se dešavaju i kod kalijuma i kalcijuma, a oba su važna za zdravlje srca i kostiju, kao i kod cinka i bakra, jer previše cinka može da ometa apsorpciju bakra.

Kako da koristite vitamine i suplemente na bezbedan način?

Pre nego što uvedete nove suplemente u svoju ishranu, konsultujte se sa lekarom ili farmaceutom.

Izbegavajte istovremeno uzimanje više proizvoda koji imaju sličnu namenu.

Pratite preporučene dnevne doze i ne eksperimentišite sa kombinacijama.

Prema upozorenju britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS), deficit bakra može da dovede do anemije i slabljenja kostiju, jer je ovaj mineral neophodan za proizvodnju krvnih ćelija i održavanje njihove gustine.

Da li vitamine rastvorljive u mastima treba uzimati zajedno? Vitamini koji se rastvaraju u mastima se i apsorbuju tokom varenja tih masti. Ova grupa uključuje vitamine A, D, E i K, koji su ključni za različite telesne funkcije, vezanih za zdravlje kože, kostiju i imunog sistema. Međutim, stručnjaci upozoravaju da uzimanje ovih vitamina u isto vreme može dovesti do problema.

Zašto ih ne treba kombinovati?

Vitamini rastvorljivi u mastima se skladište u masnom tkivu i jetri, što znači da se njihovi viškovi ne izbacuju lako iz organizma, za razliku od onih koji se rastvaraju u vodi. Ako se uzimaju istovremeno, mogu da se "takmiče" za apsorpciju ili čak da se jave u u prekomernoj koncentraciji.


Briga o zdravlju zahteva informisane odluke, a kada su suplementi u pitanju, manje je često više.

Briga o zdravlju zahteva informisane odluke, a kada su suplementi u pitanju, manje je često više.

To može dovesti do hipervitaminoze – stanja uzrokovanog prekomernim unosom jednog ili više ovih vitamina, a zatim i do ozbiljnih zdravstvenih problema poput oštećenja jetre ili bubrega. Posledica može biti i smanjena apsorpcija, tojest, uzimanje više ovih vitamina u isto vreme može da smanji njihovu efikasnost.

Kako se pravilno uzimaju vitamini rastvorljivi u mastima?

Ukoliko uzimate ove vitamine kao dodatak ishrani, preporučuje se da ih uzimate u različito vreme tokom dana. Kombinujte ih sa hranom bogatom zdravim mastima, ali u umerenim količinama. To može poboljšati apsorpciju ovih vitamina.

Izbegavajte visoke doze bez nadzora lekara, jer velike količine vitamina rastvorljivih u u mastima mogu biti i toksične.

Stručnjaci preporučuju oprez pri uzimanju suplemenata. Pre nego što započnete bilo koji režim, najbolje je da se posavetujete sa lekarom ili nutricionistom kako biste izbegli potencijalne rizike i obezbedili da unos vitamina bude bezbedan i efikasan. Pročitajte i zašto nastaju bele tačkice na noktima.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija DŽABE SE KLJUKATE VITAMINOM "C" KADA SE RAZBOLITE! Dr Stanišić šokirala tvrdnjama: AKO STE BOLESNI, OVO OBAVEZNO MORATE DA ČUJETE