Dubok sanje veoma važan za ukupno zdravlje organizma, a novija istraživanja ukazuju da njegov značaj za zdravlje i dobro funkcionisanje mozga.

Tokom spavanja telo obavlja ključne "popravke" svih organa, a u mozgu se luči tečnost koja pomaže da se "isperu" toksini koji se povezuju sa Alchajmerovom bolešću. Istraživači kažu da i mali nedostatak sna može da poveća rizik od demencije, a kako je poznato da kvalitet sna opada s godinama.

Prosečno trajanje dubokog sna je oko dva sata tokom noći, preostalo vreme protiče u drugim fazama spavanja. Kako starimo, može se desiti da se ovo vreme skrati na svega 30 minuta. Čuveni britanski doktor Majkl Mozli je učestvovao u istraživanju sna i sa saradnicima napravio plan da se vratite "u kolosek" za samo četiri nedelje.

zena ne moze da spava nesanica 3.jpg
Shutterstock  

Prema njegovim rečima, oko sat vremena nakon što usnite, telo ulazi u fazu dubokog sna. U to vreme mozak "sređuje" sećanja i izbacuje nevažna, a odlučuje da zadrži ona važna. I drugi organi se revitalizuju u fazi dubokog sna - studije pokazuju da je uredan san doprinosi dužem životu.

Osnovni savet dr Mozlija je redovan odlazak u krevet u isto vreme. U studiji objavljenoj prošlog meseca u časopisu "Neurologija", objavljeno je istraživanje u kojem su ispitane navike 88.000 ljudi. Pokazalo se da je neredovno spavanje kod više od polovine bilo povezano sa rizikom od demencije.

zena ne moze da spava.jpg
Shutterstock  

Međutim, nije samo početak sna važan - redovnost se odnosi i na buđenje! Potrebno je i da se budite u isto vreme, pa je zato bitno da ne dajete sebi "oduška"dugim spavanjem tokom vikenda. Naprotiv, dr Mozli kaže da je za lečenje nesanice ponekad potrebno i sebi uskratiti malo sna u početku, kako bi se organizam "resetovao".

Ako spadate u one kojima je teško da zaspu pre ponoći, koje ponekad žargonski zovu "sove", dr Mozli savetuje da se ujutru što pre možete izložite dnevnom svetlu. To će pomoći da se uspostavi drugačiji cirkadijalni ritam.

Poznat po izvrsnim dijetama, britanski doktor preporučuje mediteransku ishranu kao najbolju bazu za zdravlje, ali i za dobar san uopšteno. "Naš mikrobiom je zaslužan za oko 95 odsto serotonina i dopamina koji se stvaraju u našem telu, a to su prirodne hemikalije koje čine srećnim i mirnim, a to je upravo ono što nam je potrebno za zdrav i dubok san", zaključuje dr Mozli.

Zato se potrudite da što češće jede ribu, voće, povrće, orašaste polodove i maslinovo ulje. Uz dovoljno hrane za "dobre bakterije" u crevima, redovno vežbanje i pravilan ritam odlaska na spavanje, vaš san se za četiri nedelje može potpuno ustaliti. Pročitajte i kako se drži dijeta 5:2 koju preporučuje dr Mozli.

BONUS VIDEO:

SAVETI STRUČNJAKA ZA ČUVANJE IMUNITETA TOKOM ZIME! Tri do četiri sata pred spavanje NE RADITE OVO, a ujutru UVEDITE OVAJ RITUAL Kurir TV

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.