Glavni uzrok čukljeva nije tesna obuća kako se često misli, već nedovoljna stabilnost nožnog palca zbog čega se krivi kost "u polje".

Time dolazi i do deformiteta samog zgloba a on dalje izaziva upalne procese koji dovode do bola. Proces razvoja čuklja se može zaustaviti ako se na vreme počne sa jednostavnim terapijama.

U te terapije se ubrajaju i vežbe, a mnoge možete raditi sami, bez pomoći instruktora ili fizioterapeuta. Takva je vežba "skraćenje stopala". Izvodite je bosi ili u čarapama, sedeći na stolici.

Oslonite stopalo na pod i podignite svod stopala, zatežući mišiće tako da prsti i peta ostanu na podu. Prstima uprite u pod. Odizanjem stopala izgleda kao da se ono "skratilo" a otuda i ime same vežbe.

Spustite stopalo a onda ponovite vežbu. Potrudite se da vam pri pokretu nožni prsti ostanu ravni, da se ne savijaju poput ptičjih kandži u okrugli oblik. Takođe, nemojte kriviti petu.

Ponavljajte ovu vežbu u 3 serije od po 20 ponavljanja i radite je svakodnevno. Kad ojačate mišić koji podiže stopalo i važan je za obuzdavanje čuklja, možete ovu vežbu raditi i stojeći.

Za stabilnost stopala veoma je važna i snaga gluteusa pa i stomačnih mišića premda to, na prvi pogled, ne izgleda previše povezano. Bez mnogo ulaženja u anatomiju, valja znati da čak i hirurzi koji izvode operacije čukljeva preporučuju ove vežbe čak i onima koje su već operisali.

Ponovimo, najbolje efekte ćete imati ako je deformitet već počeo, a i ako spadate među ozbiljnije slučajeve a ne želite operaciju, osetićete bar malo olakšanje. Vežbe jačanja stopala mogu da uspore pa čak i zaustave razvoj čukljeva.

Izvor: Lepa&Srećna