Zahvaljujući posebno odabranim aromatičnim uljima i kombinacijama biljaka, antistres masaža ima niz pozitivnih efekata na organizam. Što su preparati prirodniji i što manje hemije sadrže, to su delotvorniji i mogu naneti manje štete koži, organima i organskim sistemima, posebno bubrezima i jetri. Antistres masaža poboljšava cirkulaciju i oksigenaciju tkiva, i dovodi do detoksikacije organizma. Maser se bavi i rasterećenjem zglobova, jer je poznato koliko se napetosti u njima nakuplja i koliko je važno da budu pokretljivi.

"Iako antistres masaža obično traje od 20 do 40 minuta, mišljenja sam da bez čitavog sata pa i duže nema detaljnog i slojevitog opuštanja. Ova masaža sadrži dosta pokreta koji mogu ići do granice prijatnog, rasterećujućeg bola i terapeut je nikada ne zaobilazi," kaže naš sagovornik.

Kada se ne preporučuje: Posebne kontraindikacije za masažu su upaljene i trombotične vene, jer se masiranjem može pokrenuo tromb i dovesti do tromboembolije. Takođe, ne primenjuje se ni ako u telu postoji bilo kakav zapaljenski proces i ako je koža napadnuta infekcijom, posebno stafilokoknom, koja se vrlo brzo može raširiti po ostalom delu zdrave kože. Treba biti obazriv i sa osobama koje imaju visok krvni pritisak i uzimaju terapiju, kao i sa trudnicama kod kojih se primenjuje posebna, blaga i dozirana masaža. Ukoliko je menstruacija u toku ili u telu postoji bilo kakvo drugo krvarenje, masaža se ne primenjuje zato što će i do pet puta ubrzati cirkulaciju, a to može pojačati krvarenje ili čak dovesti do odliva.

Vesna Stanimirović