Američka doktorka dr Tereza Irvin upozorila je na jednu veoma rasprostranjenu naviku - mokrenje pod tušem.

Iako čak 60 do 80 odsto ljudi priznaje da to povremeno radi, stručnjaci sada kažu da bi ta navika mogla imati dugoročne posledice po zdravlje.

U videu koji je objavila na TikToku, specijalistkinja urologije i ginekološkinja dr Irvin objašnjava da uriniranjem tokom tuširanja treniramo mozak da povezuje zvuk tekuće vode sa potrebom za mokrenjem.

"To vam je kao Pavlovljev eksperiment sa psima - svaki put kada bi čuli zvonce, počeli bi da luče pljuvačku", rekla je. "Tako i vaš bešika počinje da 'curka' svaki put kada čujete vodu - dok perete ruke, sudove ili se tuširate."

Ovakvo uslovljavanje može da poremeti prirodnu kontrolu bešike i dovede do čestih, iznenadnih potreba za mokrenjem, a vremenom i do urinarne inkontinencije.

zena se tusira.jpg
Foto: Shutterstock

Pored problema sa bešikom, lekari upozoravaju da žene koje uriniraju stojeći, kao što se često dešava pod tušem, izlažu karlično dno dodatnom naporu. Za razliku od muškaraca, čiju bešiku u stojećem položaju podržava prostata, žene nemaju takvu podršku.

"Žensko telo jednostavno nije dizajnirano da mokri u stojećem položaju", kaže dr Alisija Džefri-Tomas, fizioterapeutkinja iz Bostona koja se bavi tegobama u regiji karličnog dna. "Mišići karličnog dna se tada ne opuštaju pravilno, što znači da bešika ne može da se isprazni do kraja."

Ostatak urina u bešici, poznat kao urinarna retencija, može da izazove razne komplikacije - od infekcija urinarnog trakta pa sve do oštećenja bubrega. Pročitajte i šta da radite ako vam bešika popušta.

BONUS VIDEO:

00:32
Mokrenje Izvor: Tiktok/medexplained2you