Većina današnjih lekova za snižavanje pritiska uzima se samo jednom dnevno i ima dejstvo 24 sata. Ne postoje stroga pravila kada mora da se uzme, najčešće se preporučuje uzimanje uveče, pre spavanja, ali može i ujutru.
U uputstvu većine lekova protiv visokog pritiska ne navodi se tačno vreme uzimanja, važno je samo da se uzimaju redovno, svaki dan u isto vreme.
Lečenju hipertenzije pristupa se individualno, u zavisnosti od pratećih bolesti i drugih lekova koje pacijent koristi, pa je neophodno da se pacijent pridržava tačne upute koju je dobio od lekara (ako niste sigurni, proverite sa farmaceutom kakvu je uputu lekar naveo na receptu). Ako je propisano doziranje dva puta dnevno, to je obično ujutru i uveče.
Prema današnjim smernicama za lečenje povišenog krvnog pritiska, osim monoterapije, često se koristi i kombinovana terapija sa dva leka (a ponekad i više). Sve je veći broj dostupnih lekova koji sadrže kombinaciju dva antihipertenziva u fiksnoj dozi (u jednoj tableti).
Time se smanjuje broj tableta koje pacijent treba da popije, čime se povećava saradljivost i upornost pacijenta da redovno i trajno uzima terapiju. Ako nemate kombinovani lek nego dva odvojena leka, uzimajte ih onako kako vam je lekar odredio.
Ako koristite i lekove protiv masnoća, insulin ili još neke druge lekove, svaki propisani lek uzimajte tačno prema uputstvu koje vam je dao lekar. Ako treba da uzmete više vrsta lekova u isto vreme, napravite pauzu od nekoliko minuta između njih, nemojte sve popiti odjednom.
Lekovi iz grupe antihipertenziva ne ulaze u interakciju sa hranom. Ne smeju se koristiti sa alkoholom i sokom od grejpfruta, kao ni većina drugih lekova. Svejedno je da li se uzimaju na prazan stomak, uz obrok ili između obroka, osim ako nije drugačije naglašeno u uputstvu leka. Važno je da ih uzimate uvek u isto vreme, celu tabletu (ne lomiti), najbolje sa čašom vode. Pročitajte i kako se uzima beli luk u prahu.
BONUS VIDEO:
Tekst: Jutarnji / Lepa&Srećna / Jasmina Glišić