Tokom posta na vodi najviše nas brine da li uzdržavanjem od namirnice životinjskog porekla možemo naštetiti svom zdravlju. Kao i da li postoji adekvatna zamena za vitamine i minerale koje dobijamo iz mesa i mlečnih proizvoda, u tim danima. 

Post je, zapravo, koristan po čovečiji organizam, jer se na taj način vrši detoksikacija od toksina i masti koje smo uneli nezdravom ili masnom hranom. 

"Kad postimo, ne unosimo namirnice životinjskog porekla, ali je veoma važno šta jedemo. Idealno je da se tokom posta ishrana bazira na voću, povrću i žitaricama (celo zrno ili integralni proizvodi), biljnim uljima, soji i njenim proizvodima. U tom slučaju praktično ne unosimo holesterol, znatno smanjujemo unos masnoća, a povećavamo unos vitamina, minerala i dijetnih vlakana. Sve ove promene u ishrani su izuzetno korisne i zdrave", objašnjava dijetetičar nutricionista Jovana Srejić Ferluga za "Kurir". 

Ali kako ne biste izgubili potrebne vitamine i minerale, kao i kako ne bi došlo do anemije, potrebno je da organizam obezbedite određenim suplementima i vitaminima.

"Međutim, namirnice biljnog porekla ne sadrže vitamin B12, tako da je kod dugotrajnog posta potrebno uzeti suplemente i na taj način napraviti ravnotežu. Drugi mineral o čijem adekvatnom unosu treba voditi računa tokom posta je gvožđe. Stopa iskoristljivosti gvožđa iz cerealija (pšenične pahuljice, ovsene pahuljice, graham hleb, ražani hleb), povrća (blitva, spanać, kopriva, zelje, soja), semenki (indijski orah, pistaći, seme suncokreta, badem), leguminoza (pasulj, grašak, sočivo) je od jednog do 20 procenata. Međutim, iskoristljivost gvožđa možete poboljšati ako zajedno sa biljnim namirnicama unesete vitamin C i namirnice koje sadrže kalcijum."

Izvor: Lepa&Srećna