Ako vam se dogodilo da osetite bol u uglu usana, pa ugledate ranicu, krastice i pukotine oko nje, sigurno nikad niste zaboravili ovu neprijatnost.
U narodu se zovu "žvale", a u medicini imaju naziv angularni heilitis, a reč je o čestom inflamatornom stanju kože koje mnogi mešaju sa herpesom.
Angularni heilitis je nastaje kad se u uglu usana skuplja vlaga u kojoj dođe i do infekcije - ona može biti gljivična (najčešće kandida) ili bakterijska (potencijalno, streptokoka).
Prva stvar je redovno brisanje kritičnog dela kako bi se izbeglo zadržavanje vlage i nakupljanje gljivica, a možete primeniti i neki antifugalni ili antibakterijski krem.
Međutim, ključno je da proverite da li postoje još neki razlozi koji dovode do pojave žvala.
Osobe koje nose proteze koje ne pružaju adekvatnu potporu mišićima lica sklonije su angularnom heilitisu. Ovako mogu da nastanu naglašeni nabori u uglovima usta, što dovodi do češćeg curenja pljuvačke po koži, pa se podstiče rast gljivica i bakterija. Proverite da li vam proteze u potpunosti pristaju.
Osobe koje imaju naviku da ližu usne, takođe, sklone su nastanku angularnog heilitisa. Lizanje ili grickanje usana zbog stresa dodatno otežava stanje. Sezonske promene, posebno u hladnijim mesecima, takođe povećavaju podložnost zbog suvlje kože, jer je sklonija pucanju.
Da biste se rešili navike lizanja usana, koristite hidratantni balzam za usne. Umesto skupljih krema, možete da namažete čist vazelin, a uveče svakako nanesite malo na uglove usana, jer će tako koža na ovim delovima biti zaštićena. Pokušajte i da spavate na višem uzglavlju kako vam pljuvačka ne bi curila ka uglovima usana i tu se zadržavala.
Ovaj se problem može češće javljati kod žena u menopauzi budući da je koža suvlja, pa je podložnija iritaciji i infekciji. Tu su i hormonalne promene na koži povezane sa starenjem, kao što su gubitak kolagena, ali i promene na kostima usne regije tokom menopauze, što sve povećava rizik od razvoja angulusnog heilitisa.
Kako se nivo estrogena smanjuje tokom menopauze, koža postaje tanja i manje sposobna da zadrži vlagu, što povećava opasnost od nastanka pukotina. Zato redovno hidrirajte lice, a naročito ivice usana i obezbedite dovoljan unos vitamina.
Osobe s istorijom atopijskih stanja, poput ekcema ili dermatitisa, imaju osetljiviju kožu i potencijalno narušenu barijeru kože, što ih čini malo podložnijim razvoju ranica u uglovima usana.
Ređi uzrok pucanja kože u uglovima usana je nedostatak određenih hranljivih materija. Manjak gvožđa, vitamina B2 (riboflavina), B3 (niacina), B6, B12, cinka ili folata može izazvati angularni heilitis. Ovo je češće slučaj kod osoba koji praktikuju restriktivne dijete ili imaju probleme sa apsorpcijom hranljivih materija. Pročitajte i zašto su fileri za usta po modelu "ruskih usana" izuzetno opasni.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka