Osećaj žeđi može ukazivati na to da ste previše intezivno vežbali, jeli suviše začinjenu hranu ili jednostavno tog dana niste uneli dovoljno tečnosti u organizam. Ako su vam i usta suva, telo vam možda ukazuje na neki zdravstveni problem koji prouzrokuje žeđ. Ako spadate u grupu ljudi koji vode računa o hidrataciji, a i dalje osećate žeđ, možda vas muči neki od sledeća tri problema.

Dijabetes

Kada je nivo šećera u krvi previsok, organizam vrši pritisak na bubrege da proizvode više urina kako bi se rešili viška glukoze, a često mokrenje, drugi uobičajeni simptom dijabetesa, donosi žeđ. Ako osećate ekstremnu žeđ i često mokrite, primetite iznenadni gubitak težine, umor i razdražljivost, proverite da li možda bolujete od dijabetesa.

Nizak pritisak

Hronični stres uzrokuje da adrenalinske žlezde manje luče, što može rezultirati niskim pritiskom. To može da izazove  vrtoglavicu, depresiju, teskobu i ekstremnu žeđ. Osećaj žeđi je način na koji telo dodaje više tečnosti u krv u nastojanju da digne krvni pritisak. Jedno od rešenja problema u ovom slučaju jeste da probate da smanjite stres.

Anemija

Iznenadni gubitak krvi ili gubitak krvi koji traje usled nekog unutrašnjeg krvarenja su najčešći uzroci anemije. Kod osobe koja ima anemiju telo se bori da proizvede dovoljno zdravih crvenih krvnih zrnaca, što može izazvati pojačanu žeđ, zajedno s brojnim drugim simptomima poput slabosti i umora.

Izvor: Lepa&Srećna