Rak dojke je najčešći zloćudni tumor kod žena u Srbiji. Svake godine oko 4600 žena oboli, a 1600 umre od ove bolesti. Jedna od osam žena tokom svog života oboli od raka dojke.

Rak dojke nastaje kada normalne ćelije počne da se ubrzano umnožavaju i uništavaju okolno zdravo tkivo dojke, a kasnije i druge organe. On se najčešće javlja kod starijih žena, ali ni mlade žene nisu pošteđene. Svakako, redovni samopregledi i pregledi su od ključnog značaja.

U susret martu mesecu kada se i obeležava Nacionalni dan borbe protiv raka dojke (20. mart), svoje iskustvo sa nama je podelila Lidija Petrović iz Beograda koja je prošla kroz sve faze raka dojke.

Lidija ima 64 godina, a bolest je otkrila sa 60 godina. Do danas je prošla sve faze, vodi se kao izlečena osoba ali redovno ide na kontrole. Ona nam je ispričala na koji način je otkrila karcinom.

"Nisam imala nikakve simptome, a svi rezultati su mi uvek bili dobri. Prilikom tuširanja napipala sam kvržicu na dojci. Nije bila ni velika, veličine omanjeg oraha. Uputila sam se kod lekara ali kako je bilo vreme korone, bilo je malo teže da se dođe do određenih doktora te sam do zvanične dijagnoze čekala par meseci", rekla nam je Lidija i dodala da na mamograf nikada ranije nije išla, ne zato što nije želela već zato što je niko nikada nije uputio.

Iako je to bilo vreme korone i neke preglede je sticajem okolnosti morala da sačeka, Ljiljana nam je objasnila kroz kakvu proceduru je prošla.

"Prvo što se uradi je kompletna dijagnostika. Nakon toga sam išla na konzilijum gde je odlučeno da idem na hemoterapiju. Prvo sam imala 4 ciklusa, nakon toga ponovo konzilijum gde sam dobila još 12 ciklusa hemoterapije. Nakon toga mi je urađena operacija, tačnije totalna mastektomija, a nakon nje sam imala zračenje. Prošla sam sve procedure", rekla nam je Lidija pa objasnila i kako je tekao oporavak nakon svih procedura:

"Hemoterapiju sam jako teško podnela. Taj gubitak kose, trepavica, obrva, to mi je jako teško pao. Imala sam mučnine, vrtoglavice, pritisak mi je skakao i padao, baš sam imala problema u prva 4 ciklusa. Ovih 12 su bili nešto slabiji pa sam bolje privikla. Kosa mi nije rasla dokle god nisam završila sve hemoterapije. Oporavak od same operacije je bio dobar, ali nakon 3 meseca od nje sam počela sa zračenjem. Sve je dobro prolazilo do pred kraj. Kada se približilo kraju onda sam dobila opekotine, plikove... Sve je to prošlo", govori nam sa uzdahom Lidija.

Lidija Petrović o iskustvu sa rakom dojke
Foto: Privatna arhiva

Iako je prošlo 3 godine od operacije, Lidija na svakih 6 meseci ima kontrole. Svaki put radi kompletnu dijagnostiku, ultrazvuk abdomena i male karlice, krvnu sliku, mamografiju. Za sada je sve u redu, ali kako kaže, bolest je takva da se nikada ne zna da li je neka ćelija ostala koja može da se ponovo aktivira.

Kroz setu se prisetila i trenutka kada je otkrila da boluje.

"Tog prvog trenutka sam se osetila izgubljeno potpuno, nisam znala gde se nalazim. Najveću podršku imala sam od porodice ali i od drugarice koja je godinu dana pre mene kroz isto to prošla. Ona me je vodila kroz moju bolest, to mi je mnogo značilo", priseća se Lidija i dodaje da u njenoj porodici niko nije imao rak dojke te da nije reč o genetici.

Međutim, zbog svega što je ona prošla, njena ćerka ide na redovnu mamografiju. Svake dve godine se kontroliše.

Za sve žene ima važnu poruku

"Najvažnije je da sebe proveravate. Mamograf i ultrazvuk nekada ne mogu da otkriju, zbog toga je samopregled ključna stvar", poručila je Lidija.

Ono što je Lidiji mnogo značilo jeste i udruženje "Budimo zajedno" koje okuplja žene obolele i lečene od raka dojke.

"Čula sam pre nego što sam krenula na zračenje od te moje drugarice koja je prošla proceduru kao ja. Na zračenju sam isto čula od jedne žene koja mi je rekla kako da dođem do njih. Priključila sam se pred zračenje, aktivirala sam se kada sam završila zračenja. Mnogo mi pomaže psihički. Idemo tamo, družimo se, imamo aktivnosti, a mnogovam znači i kada ste sa ljudima koji su prošli kroz istu proceduru", rekla nam je Lidija.

Lidija Petrović o iskustvu sa rakom dojke
Foto: Privatna arhiva

Udruženje koje vraća nadu

Udruženje žena obolelih i lečenih od raka dojke "Budimo Zajedno" osnovano je 2010. godine kao dobrovoljna, humanitarna, nevladina i neprofitna organizacija. Okuplja žene koje su obolele i lečene od raka dojke, članove njihovih porodica, prijatelje i sve koji žele da pruže podršku u borbi protiv ove bolesti.

Naša misija je da ženama koje očekuje lečenje, koje su trenutno na lečenju ili su ga završile, pružamo iskustvenu, savetodavnu i psihološku podršku. Takođe, radimo na prevenciji i podizanju svesti zdravih žena o značaju preventivnih pregleda, posebno samopregleda, ultrazvuka i mamografije, kao ključnih dijagnostičkih metoda.

S obzirom na to da je Srbija i dalje među evropskim zemljama sa visokim brojem obolelih od raka dojke, udruženje kontinuirano ukazuje na potrebu redovnih pregleda i odaziva na skrining programe.

Više informacija o aktivnostima i projektima udruženja možete pronaći na zvaničnoj veb stranici (budimozajedno.rs), kao i na društvenim mrežama.

Ukoliko i vi želite svoju priču da podelite sa našim čitaocima, možete nam pisati na mejl redakcija@lepaisrecna.rs. Hajde da jedni drugima budemo podrška!

BONUS VIDEO:

00:25
Ida Prester pokazuje kako pregledati grudi Izvor: Wanted/Mondo