Naučnici tvrde da će, ukoliko udžbenik ili skriptu uzmete da čitate pre spavanja kao što biste uradili i s nekim dobrim romanom, vaši rezultati biti vidno bolji.

Naime, razlog leži u tome što se tokom spavanja ojačava nova memorija mozga pa ćete zapamtiti gotovo sve što ste tad pročitali. Isto važi i za buđenje, ako odmah iz kreveta uzmete knjigu i pročitate beleške koje ste napravili, jer ujutru vaš mozak ima dovoljno prostora da upije nove informacije pa to dobro iskoristite.

Popodnevna dremka osvežava mozak

Nemojte zanemariti ni dobrobiti popodnevnog odmora, te obavezno dspavajte 90 do 100 minuta kako bi vam se mozak osvežio. Istraživanje sa univerziteta u Kaliforniji dokazalo je da takav odmor ima izuzetno važnu ulogu u pripremanju mozga za formiranje pamćenja pa ćete nakon toga moći da učite jednako odmorno i lako kao što ste to činili i ujutru, a nećete zaboraviti ono što ste ranije učili.

Dok učite nemojte se opterećivati time da učite tuđim rečima, tačnije onako kako je autor napisao već sami sebi ispričajte pričicu koja će vam lakše ostati u pamćenju.

U većini slučajeva studenti za pripremu ispita u jesenjim rokovima ostave jako malo vremena u kojem pokušavaju da savladaju celo gradivo. U tome svemu ipak je vrlo važno da se malo razgibate s vremena na vreme i da jednom dnevno vežbate ili plešete pola sata. To dugoročno popravlja brzinu procesuiranja podataka u ljudskom mozgu.

Naučnici takođe sugerišu da svakih sat vremena napravite pauzu i da za to vreme pustite omiljenu energičnu pesmu jer upravo to će vam pomoći da se rešite stresa koji vas dekoncentriše tokom priprema dok će vam klasična muzika pomoći kod anksioznosti.

Zurenje u zid pomaže

Ne morate biti profesionalac da biste počeli sa meditacijom u vreme ispitnih rokova. Kad osećate zamor i ne razumete više šta čitate i govorite, napravite mentalnu pauzu - zurite u beli zid tri minuta i opustite se kako bi vam se stabilizovao puls i olakšalo disanje. Isti trik će vam pomoći i pre samog ispita jer će vas opustiti i rešiti osećaja anksioznosti.

- Studentima koji pate od ispitne anksioznosti kao jednu od tehnika umanjivanja straha i napetosti predlažem da, igrajući uloge s kolegama, uvežbaju ispitnu situaciju prije nego što dođu u nju kako im više ne bi delovala toliko nepoznato i preteće - otkriva Nataša Juničić, studentski psihologTehničkog fakulteta u Zagrebu. Osim toga, ona smatra da bi i profesori mogli da pomognu studentima i olakšaju im.

-Najbolje bi bilo da odmah na početku školeske godine razbiju mitove - objasne da ipak ne obaraju sve studente na ispitu i slično- objašnjava psiholog.

Izvor: Jutarnji list