Kao kapija između istoka i zapada smešten je na na trome i tri kontinenta i zapljuskuju ga tri mora: Libijsko, Egejsko i Jonsko. Najnaseljeniji deo je severna obala, gde se nalaze glavni grad Heraklion kao i mondenske destinacije poput Retima, Hanije i Agios Nikolaosa. Jug krase mala ribarska mesta, prostrani vinogradi i mirisni maslinjaci.

Šume palmi Krit je ostrvo sa izuzetnim plažama. Nezaboravan odmor i savršeno opuštanje garantovani su na poznatoj zlatnoj plaži Malija s nesvakidašnjim stenama, na severu ostrva ili na peskovitoj Vai na istoku, koju krasi 5.000 palmi. Neobično lepe su i plaže Elafonisi, Balos, Damnone. Ako želite nešto posebno, spustite se na jug, koji zapljuskuju talasi Libijskog mora i obavezno se okupajte na plaži Preveli, na rečnom ušću. Ako se čamcem vratite u unutrašnjost ostrva, ući ćete u pravu prašumu palmi.

Krit je poznat ne samo po lepim plažama vec i po brojnim divnim mestašcima. Zahvaljujući pitoresknim kućama, crkvicama i palatama iz venecijanskog i osmanlijskog vremena, Retimno je jedno od najlepših me u njima. Od Minotaura do Zevsa Svakako treba da posetite nešto živahniju Haniju, drugo po veličini mesto na ostrvu.

Za vrelih dana prijatno je šetati uskim i senovitim uličicama starog grada, gde ćete moći da kupite suvenire, ručno rađen nakit i ćilime. Ako krenete putem starogrčkih mitova, stici ćete do drevnog grada Knososa, koji je bio kraljevska prestonica prve velike evropske civilizacije. Erupcijom vulkana na susednom ostrvu Tera (današnji Santorini) kompletno je uništena citava Minojska civilizacija. Mnogi ovu katastrofu dovode u vezu s nestankom drevne Atlantide.

Pročitajte na sledećoj strani još atrakcija zbog kojih morate posetiti Krit.

PageBreakU ovom delu ostrva pronađen je i čuveni knososki lavirint u kojem je živeo Minotaur – čudovište s ljudskim telom i glavom bika. I danas ostaci starih gradova Festosa, Malije i Zarkosa svedoče o raskoši ove stare kulture. Neverovatne lepote je i pećina stalaktita Psihro na visoravni Lasiti, koja je udaljena 45 kilometara od kupališta Ágios Nikolaos. Legenda kaže da je tu rođen Zevs, vrhovni poglavar grčke porodice bogova.

Po povratku na obalu proći ćete pored upečatljivih seoca, gde se bele vetrenjace okreću na toplom vetru. One su pre sto godina bile korišćene kao vodene pumpe, a danas su jedan od simbola Krita. Ljubitelji aktivnog odmora ostrvo treba da posete na jesen kada nije toliko toplo. Mnoge dobro označene staze, s kojih puca neverovatan pogled, vode do planine Ida (2.456 m).

Najpoznatija pešačka tura ide po jugozapadnom delu ostrva, divljom i romantičnom klisurom Samarija. Osim dobrih cipela, potrebna vam je i savršena kondicija, jer za ovu avanturističku šetnju dugacku 18 kilometara treba pet sati.  Dok su varošice na severu izuzetno posećene i obiluju mestima za buran noćni provod, na jugu se još uvek mogu pronaći skrivene uvale poput peskovite plaže kod Ireapetre, na najužem delu ostrva od svega 15 kilometara.

Mirno i tiho je i u Mátali, ribarskom selu koje su šezdesetih godina naselili hipici živeći po pećinama u stenama iznad plaže. I dan-danas ovo mestašce zrači opuštenošcu i idealno je za hedoniste.

Dragana Gojković

LepaiSrecna Tirkizna boja mora nalik onoj u Južnom Pacifiku, prostrane plaže sa sitnim peskom koji svetluca na suncu, krecnjački masivi visoki preko 2.000 metara, pitoreskna mestašca, sjajno vino, kvalitetno maslinovo ulje, čist hedonizam - to je Krit u nekoliko reči.