Zdravlje creva je veoma važno za opšte stanje organizma. Paraziti su veliki neprijatelj ovog organa i zaraza može da dovede do brojnih neprijatnosti i nelagode.

Doktorka Nina Bulajić, specijalistkinja medicinske mikrobiologije sa VMA, govorila je u emisiji "Ordinacija" na RTS-u o tome kako dolazi do zaraze parazitima i na koji način to može da se spreči:

"Ukoliko dođe do mešanja vode koja je otpadna i vode za piće i ako se time poliva bašta, lako može da dođe do kontaminacije. Povrće je tada, recimo, puno jaja iz kojih kasnije mogu da se razviju paraziti".

To je navela kao jedan od mogućih načina zaraze, ali ne treba zanemariti ni kućne ljubimce, koji ponekad mogu da budu prenosnici parazita.

"Nije baš pametno da se ljubite sa psom, iako paraziti kod pasa najčešće nisu isti kao kod čoveka. Pas kao vrsta ima svoje parazite, a čovek kao vrsta ima svoje. Sa mačke se najčešće prenosi toksoplazma gondi i sa ma po sebi daje asimptomatske infekcije. Čovek može da je nosi u sebi čitavog života, bez simptoma. Posebno je opasna za trudnice. Žene koje su trudne ne bi trebalo da budu sa mačkama, jer u bilo kom trimestru, ako se žena zarazi toksoplazmom, to može da ima manje ili veće posledice po plod", objasnila je lekarka.

Dr Bulajić je naglasila da je za zdrava creva navažnija adekvatna prevencija:

"Kad god imamo probleme sa crevima, normalno je da prvo promenimo ishranu. Umesto rafinisane hrane, potrebno je da unosimo hranu koja je prirodna i celovita. Neka bude raznovrsna, da ima integralnih žitarica, da ima povrća i voća, da su to više bela mesa, recimo kvalitetna riba. Bilo bi dobro da se jede što više domaćih namirnica", poručila je lekarka i dodala da mlečni proizvodi u ishrani primarno treba da budu kozjeg ili ovčijeg porekla.

Pročitajte i Zašto vam se creva stalno nadimaju.

BONUS VIDEO:

Saveti za creva Tiktok/j9naturally

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.