Prolećna depresija u doba korone ima savim drugačiju dimenzuju.

Korona virus potpuno je izmenio našu svakodnevicu. Socijalni kontakti su ograničeni na minimum, druženja su retkost, pa koliko god želeli sebi da popravimo raspoloženje, ne uspevamo. I u redovnoj situaciji proleće donosi promene u našem organizmu - često smo umorni, neraspoloženi, bezvoljni... stanje koje je poznato kao prolećna depresija.
Aleksandar Misojčić, psihijatar i psihoterapeut, za portal "Lepa i srećna" govori o tome kakve reakcije promenjivi prolećni dani mogu da izazovu u našem organizmu i zašto sunce podstiče mračne misli.
Promenjivi prolećni dani mogu da izazovu čitav niz turbulencija u našem organizmu, zašto sunce podstiče mračne misli?
"Čovek je deo prirode i tokom evolucije je razvio od godišnjeg doba zavisne sisteme koji mu omogućavaju optimalnu organizaciju osnovnih životnih procesa u organizmu. Nagli skok temperature ili produženo izlaganje sunčevim zracima mogu donekle da poremete fiziološke i biohemijske procese u organizmu koji teže da budu što stabilniji. U tom smislu, prolećne klimatske promene potencijalno remete unutrašnji čovekov biološki sat (cirkadijalni ritam) ali i utiču na lučenje serotonina i melatonina, što za posledicu može da da poremećaj raspoloženja ili sna. Od simptoma se još mogu sresti i osećaj slabosti ili poremećaj apetita."
Koliko teže doživljavamo prolećnu depresiju u doba koronavirusa?
"Trenutno živimo u čudno ,,doba korone”, pa sve, pa i proleće, je obojeno njom. Već godinu dana smo svedoci jednog prolongiranog psihofizičkog izazova koji u velikoj meri testira našu odgovornost, ali i naš kapacitet na adaptaciju. Oživeli su neki, već po malo zaboravljeni, arhaični strahovi i izmenjen je i sputan naš uobičajeni, svakodnevni način života. Ovo što nam se dešava je svakako ,,situacija povišenog zahteva” i nema nam duge već da tragamo za merom ,,odgovornog balansa” između ličnih (dragih) potreba i navikana jednoj strani, i spoljašnjih, ograničavajućih i neminovnih zahteva na drugoj."
Kako da pomognemo sebi i možemo li pozitivnim razmišljanjem da ojačamo imunitet?
"Savremeni čovek je dobio ozbiljnu lekciju o postojanju sopstvenih limita. Važno je razvijati i negovati neke nove vidove ponašanja, socijalizacije i emocionalne razmene. Usamljenost je razarajuća. Važno je i čuvati se iracionalnih, nerealnih strahova, koji u velikoj meri mogu da remete doživljaj situacije u kojoj se nalazimo. Možda ovo proleće neželjeno i neočekivano liči na prethodno, ali iskustvo nas nedvosmisleno uči da je svaka trajnost iluzija."
Izvor: Lepa&Srećna/Marija Milenković