Odlučili ste da se zasladite i otvorili ste čokoladu, ali ona na površini ima tanak beli sloj zbog kojeg deluje kao da je pokvarena! Da li smemo da pojedemo takvu čokoladu?

Ne brinite, sigurna je za konzumaciju, a beli sloj na čokoladi pojavljuje se iz dva razloga...

PROČITAJTE JOŠ: Jeftina NEGA kože po uzoru na KEJT MIDLTON: evo šta se desi kada na LICE namažete ČOKOLADU (FOTO)

Beli sloj na čokoladi zbog kojeg ta omiljena poslastica više ne izgleda tako primamljivo događa se kada na površinu izbiju šećer ili masnoća, ali to ne znači da je pokvarena.

Obično je taj sloj suv ako je na površinu izbio šećer, a vlažniji ako je u pitanju masnoća.

Naime, ako čokoladu čuvate na toplom mestu, dolazi do otapanja šećera koji se zatim u kristalima zadržava na površini. Takođe, pri promeni temperature masnoća postaje vidljiva na čokoladi.

Naučnici su otkrili su da je najbolja temperatura za spremanje i skladištenje čokolade na 18 stepeni Celzijusa, a zaključak je taj da promene u načinu kako se čokolada hladi pa zatim skladišti mogu smanjiti pojavu masti na površini.

Takođe, istraživanja su pokazala da čokolada pozitivno utiče na zdravlje. Ispitanici koji jedu čokoladu jednom nedeljno bili su bolji na testovima kognitivnih sposobnosti od onih koji je ne konzumiraju.

KAKO DA PREPOZNATE SVEŽU I DOBRU ČOKOLADU? PROČITAJTE NA SLEDEĆOJ STRANI...

PageBreak

Istraživači sa Univerziteta u Maineu, Južnoj Australiji i Luksemburškog instituta naglasili su da su potrebna dalja istraživanja, ali rizici od povišenog krvnog pritiska i dijabetesa tipa 2 niži su kod onih koji redovno konzumiraju čokoladu.

PROČITAJTE JOŠ: Da li je nutela opasna po zdravlje: prodavci povlače popularni krem od lešnika i čokolade

Dobro temperirana čokolada ima sledeće osobine: dobar oblik, boju, sjaj, kontrakciju iz kalupa, bolju kontrolu mase, stabilan proizvod tvrđa je i otpornija na toplotu (manje otisaka prstiju u toku pakovanja) i duži rok trajanja. Režim temperiranja malo se razlikuje za mlečne čokolade u odnosu na tamne zbog uticaja molekula mlečne masti na formacije kristalne rešetke.

Mlečna čokolada sadrži određeni deo mlečne masti koja izaziva efekat eutektikuma. To sprečava pojavu sivljenja, snižava tačku topljenja, omekšava teksturu i snižava temperature formiranja kristalnih centara u procesu temperiranja (oko 29,4°C u odnosu na 34,5°C za običnu čokoladu).

Prilagođeno sa: Tportal.hr/Tehnikologija hrane