“Svetski atlas seksualnosti – slobode, užici i zabrane” delo je grupe francuskih istraživača koje su 6. juna 2013. godine predstavili Nadin Katan i Stefan Leroj na programu Kanal Plus.
“Želeli smo da pokrijemo ovo polje diljem sveta, pokušavši malo bolje da ga razumemo i sagledamo“, istakla je Nadin Katon, direktorka Odeljenja za geografska istraživanja u francuskom Nacionalnom centru za naučna istraživanja, dodajući da je istraživanje trajalo 18 meseci.
Koristeći podatke poznatog sajta “Gliden”, za ljude u braku koji žude za avanturom, a na osnovu 1,5 miliona korisnika ovog sajta iz pet različitih zemalja, naučnici su došli do zaključka da je Pariz vodeći u broju preljubničkih veza.
Stručnjaci navode da su preljubnici pretežno visokoobrazovani, dok 22 odsto njih rade u bankama, finansijskim institucijama i osiguravajućim društvima. Prema rečima ispitanika, glavni razlog za preljubu jeste želja da testiraju sopstvene zavodničke sposobnosti.
U odeljku o bračnim odnosima, studija navodi da 80 odsto ispitanih u Grčkoj, Poljskoj i Brazilu smatra seksualne odnose važnim segmentom, dok je broj istomišljenika u Japanu i Tajlandu svega 38 odsto. Atlas se bavi i mračnijom stranom ove intrigante teme, brojkama vezanim za prostituciju, seksualno uznemiravanje i diskriminaciju. Tako Švedska drži neslavni evropski rekord po broju tužbi za seksualno zlostavljanje, premda se u Atlasu navodi da je u ovoj zemlji definicija ovakve vrste prestupa znatno šira.
Prema podacima Kancelarije UN za drogu i kriminal, koji su takođe izloženi u Atlasu, u samo 14 odsto slučajeva optuženi za silovanje u Evropi bivaju osuđeni. Studija se takođe pozabavila i pornografijom. Prema prikupljenim podacima čak 98 odsto sadržaja ove vrste dolazi iz SAD, dok ostala 2 procenta otpadaju na Rusiju, Mađarsku i Češku.
M. B.
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.