Pošto je previše dugo radio kao direktor u više privatnih firmi, Milovana Babića je rešio da fotelju i naporne sastanke zameni obukom pasa i druženjem s njima: postao je hendler. To je čovek koja pokazuje psa u ringu, a može da bude vlasnik ili trener s kojim je pas prošao obuku za izložbu.

- Uloga hendlera u krajnjoj oceni psa na izložbi ima izuzetan značaj. To je osoba kojoj pas veruje, ima prisan odnos s njim, voli ga. Pored znanja i iskustva, hendler treba sa psom da ostavi utisak odlučnog para koji želi pobedu i veruje u nju. Vizuelni izgled je, takođe, vrlo bitan. Danas je izlaganje pasa na izložbama mnogo više od hobija ili sporta, to je predstava za izlagače, posetioce, sudije. Svaki detalj je važan: usklađenost pokreta psa i čoveka, stil i boja odeće, izraz lica – objašnjava naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, prikazivanje psa na izložbi je sublimacija svega lepog što ljudsko oko može da primeti. Svaka rasa ima tačno određene karakteristike koje pas mora da poseduje da bi bio dobro ocenjen. Procenjuju se konstitucija, zacrtane proporcije, visina, težina, oblik glave, vrata, tela, nogu i repa, zatim tzv. uglovanost, kvalitet dlake, zuba...

Svaki nedostatak ili lošija karakteristika dovodi do odstupanja od zamišljene idealne slike pripadnika određene pasmine, čime se umanjuje i njegova krajnja ocena. Ali pored izgleda izložbenog psa, bitni su i njegova fizička pripremljenost, nivo poslušnosti u toku izlaganja i karakter, jer pas mora da bude psihički stabilan i uravnotežen.

Na sledećoj strani pročitajte još zanimljivosti o hendleru Milovanu.


PageBreak- Pas mora da bude zdrav, čist i dresiran za ono što treba da pokaže na izložbi. Kod kratkodlake rase dovoljno ga je okupati, dok je kod drugih potrebna dugotrajna i konstantna nega dlake, kupanje, šišanje, kod i nekih trimovanje, pakovanje... Priprema psa za izložbu je kontinuiran i dug proces koji zahteva posvećenost. Osim stalnog treninga, moja bišonka Šade, poznatija kao Didi, prolazi sledeći tretman: svakodnevno četkanje i češljanje, svakih sedam dana (nekada i više puta sedmično) kupanje specijalno pravljenim šamponima, balzamima i pakovanjima . Šišanje i „podšišavanje" su takođe stalan deo tretmana - kaže Milovan. 

Pas koji se vodi na takmičenje mora biti psihički stabilan i fizički pripremljen za napore koji ga očekuju, a mora i da savlada obuku, u zavisnosti od toga gde se takmiči. Ovo su preduslovi da bi pas krenuo na izložbu i bio miran, opušten, siguran u sebe. Opšteprihvaćeno pravilo je da se psu pred polazak na put i izložbu ne daje da jede, ali voda mu mora biti pristupačna.

Poslastice u vidu nagrade mogu se ponuditi psu i tokom vožnje i pred sam nastup, više kao „smirujuće sredstvo” ili vid nagrade dok hendler upoznaje psa s podlogom u ringu pred  nastup. Ono što će psa najviše smiriti i učiniti ga sigurnim jeste staloženost ljudi koji su u njegovom timu, a pre svih, vlasnika i hendlera.

- Podsetio bih da, pored rasnih pasa, postoje i mešanci, koji su manje zahtevni, a zaslužuju istu pažnju, ljubav, negu i mogućnost za srećan život. Stoga pozivam sve dobre ljude da pomognu azilima za napuštene pse i prihvate ta divna stvorenja - kaže Milovan Babić.

Žaklina Milenković