Često povezujemo teške bolesti sa starenjem i lošim životnim navikama, pa zato priča jedne zdrave, aktivne i mlade žene iz Viskonsina ozbiljno remeti uvrežena uverenja.
Dvadesetpetogodišnja Keti Ebic, koja ne puši, ne pije, zdravo se hrani i nema porodičnu istoriju bolesti, sasvim slučajno je otkrila da u njenom telu rastu promene koje bi za nekoliko godina mogle prerasti u rak debelog creva - da nije na vreme uradila kolonoskopiju.
Njena priča postala je viralna na društvenim mrežama, a njen video na Instagramu pregledan je više od 19.000 puta. I to s razlogom, jer ono što joj se dogodilo može da se desi bilo kome.
Sve je počelo jesenas kada je zbog bolova u stomaku, povezanih s endometriozom, potražila pomoć lekara.
Posle operacije uklanjanja viška tkiva, lekari su predložili pregled creva, kako bi isključili bilo kakve druge uzroke nelagodnosti. Uprkos tome što nije imala klasične simptome raka debelog creva, Keti je pristala na kolonoskopiju što se ispostavilo kao odluka koja joj je možda spasla život.
Na pregledu su joj pronađena dva polipa - sitne izrasline koje se u nekim slučajevima pretvaraju u karcinom. Prema podacima univerzitetske klinike Jejl, oko 80-90 odsto slučajeva raka debelog creva počinje upravo od polipa, iako samo mali procenat njih zapravo postane zloćudan. Lekar joj je rekao da bi joj se, da je sačekala još samo nekoliko godina, vrlo verovatno razvio rak.
Keti se odmah obratila mladima putem društvenih mreža sa snažnom porukom: "Ako imate bolove u stomaku, nadutost, promene u pražnjenju creva ili, naročito, krvarenje iz rektuma, nemojte to ignorisati i nemojte pretpostavljati da je u pitanju nešto bezazleno, poput hemoroida. Idite kod lekara i insistirajte na pregledu."
Dodala je i da, ukoliko naiđete na lekara koji vam kaže da ste "premladi za takve preglede", potražite drugo mišljenje. Jer, kako je rekla: "Mogla sam da završim s karcinomom, samo zato što sam mlada i delujem zdravo."
Zašto je rak debelog creva sve češći kod mladih?
U poslednjih 30 godina, učestalost dijagnoze raka debelog creva kod osoba mlađih od 50 godina porasla je za čak 80 odsto. Istraživači još nisu sasvim sigurni zašto. Neki krive zagađenje životne sredine, dok drugi ističu sve rasprostranjeniju konzumaciju prerađene hrane kao mogućeg krivca.
Prema podacima Britanske organizacije za istraživanje karicnoma, broj dijagnostikovanih slučajeva među osobama uzrasta od 25 do 49 godina povećan je za 52 odsto od ranih devedesetih godina prošlog veka. Iako su apsolutne brojke i dalje relativno male, trend je zabrinjavajući - u Velikoj Britaniji svake godine se registruje oko 2.600 novih slučajeva kod mlađih odraslih osoba.
U komentarima ispod Ketinog posta, brojni korisnici su podelili svoje priče:
"Dijagnostikovan mi je rak rektuma, a morala sam da se borim da dobijem kolonoskopiju jer sam bila 'premlada'."
"Imam 24 godine i dijagnostikovan mi je rak debelog creva u četvrtom stadijumu."
"Kao i ti, ni ja nisam imala simptome. Izvađeno mi je 20 velikih, prekancerogenih polipa sa 18 godina. Svake godine idem na kolonoskopiju."
Koji su simptomi raka debelog creva?
- Rak debelog creva može da se manifestuje kroz:
- Krv u stolici
- Promene u pražnjenju (učestalost, oblik, konzistencija)
- Nadutost i bol u stomaku
- Gubitak apetita
- Neobjašnjiv gubitak težine
- Umor
Iako su ovi simptomi često povezani i sa drugim, manje ozbiljnim stanjima, ne treba ih zanemaritim posebno ako traju duže od nekoliko nedelja. Pročitajte i kako je jednoj majci otkriven rak debelog creva u neizlečivom stadijumu.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.