Dženi Garner, majka troje dece iz Velike Britanije, suočila se s najtežom borbom u životu – i to bez ikakvih ranih simptoma.

Dženi je u novembru prošle godine saznala da boluje od raka debelog creva, ali do tada nije imala nikakve jasne simptome bolesti. Tumor je već stigao do limfnih čvorova u stomaku, a lekari kažu da je neizlečiv.

Jedini signal da nešto nije u redu pojavio se sasvim slučajno – tokom rutinskog davanja krvi. Kad su kap njene krvi kanuli u testnu epruvetu, nije potpuno potonula. To je bio znak niskog nivoa gvožđa u organizmu.

"Mislila sam da je to zbog moje ishrane, jer sam vegetarijanac, a i rečeno mi je da ne brinem", ispričala je Dženi.
Ipak, sestre u centru za donaciju krvi su joj preporučile da proveri vrednosti gvožđa. Pokazalo se da je on dosta nizak, a dodatne analize su ukazale na loše stanje.

rak debelog creva kolonoskopija.jpg
Foto: Shutterstock

Lekar je posumnjao da je u pitanju unutrašnje krvarenje i poslao je na test koji otkriva skrivene tragove krvi u stolici – potencijalni znak raka.

"Rečeno mi je: ’Ne mislim da imate rak, jer nemate simptome, ali moramo da isključimo tu mogućnost.’"

Rezultati su, međutim, bili pozitivni. Dženi je odmah upućena u bolnicu na hitnu dijagnostiku. U novembru joj je urađena kolonoskopija – procedura u kojoj se tanka, savitljiva cev s kamerom uvodi u creva kako bi se pregledali potencijalno sumnjivi delovi tkiva. Pola sata kasnije, lekari su joj saopštili strašnu vest – imala je rak debelog creva.

Tumor je uspešno uklonjen, ali samo mesec dana kasnije pojavili su se novi problemi. Počela je da oseća bolove u predelu stomaka. CT skeniranje otkrilo je uvećane limfne čvorove iza želuca. Zbog njihovog položaja, operacija nije bila moguća, pa su lekari proglasili bolest neizlečivom.

rak debelog creva.jpg
Foto: Shutterstock

"Ne sećam se da sam uopšte reagovala. Bila sam zatečena, sve mi je bilo maglovito i nestvarno. U tim trenucima, samo sam mislila na svoju decu."

Dženi i njen suprug Majk, inače oficir mornarice, sada pokušavaju da maksimalno iskoriste vreme koje im je preostalo sa decom – Izabelom (14), Tomasom (11) i Šarlot (10).

"Majku je ovo teško pogodilo, ali Majk to još teže podnosi. On je navikao da rešava probleme – a sada se suočava sa nečim što ne može da popravi. Ne prestaje da istražuje i traži rešenja."

Dženi trenutno prima hemioterapiju na dve nedelje, a novi skener za 8 do 12 nedelja pokazaće da li ima poboljšanja.

Porodica istražuje i eksperimentalne metode lečenja, a pokrenuli su i kampanju prikupljanja sredstava za potencijalne tretmane koji bi mogli da joj pomognu. Pročitajte i kako je hitna operacija spasila jednu majku od raka debelog creva.

BONUS VIDEO:

03:13
Borba sa opakom bolešću: Statistike o raku u Srbiji zabrinjavaju, a procene do 2050. još sumornije – koliko su preventiva i rani pregledi ključevi izlečenja? Izvor: Kurir televizija