Ako često osećate neprijatno peckanje u grudima nakon jela, naročito ako se taj osećaj javlja noću ili kada ležite, verovatno imate problem sa gorušicom ili gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB).

Ova bolest nastaje kada se želudačna kiselina vraća iz želuca u jednjak, iritirajući njegovu sluzokožu i uzrokujući niz neprijatnih simptoma.

Iako se GERB može lečiti lekovima, promena životnih navika često donosi značajno olakšanje. Pravilna ishrana, kontrola telesne težine, izbegavanje određenih navika i strategije za smanjenje pritiska na želudac mogu da pomognu da se simptomi ublaže, a napadi gorušice prorede.

Šta izaziva gorušicu i GERB?

Glavni uzrok GERB-a je slabljenje donjeg ezofagealnog sfinktera (mišićnog prstena između želuca i jednjaka). Kada on ne funkcioniše pravilno, kiselina iz želuca može nesmetano da se vraća u jednjak, uzrokujući osećaj pečenja i nelagodnost.

gorusica kiselina zena.jpg
Foto: Shutterstock

Određeni faktori povećavaju rizik od GERB-a:

  • Nepravilna ishrana – masna, začinjena i kisela hrana, čokolada, alkohol, kofein i gazirani napici podstiču lučenje kiseline i opuštaju donji ezofagealni sfinkter.
  • Prejedanje – velike porcije hrane rastežu želudac i povećavaju pritisak na jednjak.
  • Kasni obroci – jedenje neposredno pre spavanja povećava rizik od vraćanja kiseline dok ležite.
  • Gojaznost – višak masnog tkiva u predelu stomaka dodatno pritiska želudac, forsirajući kiselinu da se vraća u jednjak.
  • Pušenje – nikotin opušta ezofagealni sfinkter i povećava lučenje želudačne kiseline.
  • Određeni lekovi – antiinflamatorni lekovi (poput ibuprofena), određeni antibiotici i lekovi za visok krvni pritisak mogu da pojačaju GERB.

Kako da ublažite simptome GERB-a kod kuće?

Iako lekovi mogu pomoći, usvajanje zdravih navika je ključ za dugoročno poboljšanje. Evo nekoliko dokazanih strategija koje pomažu u smanjenju tegoba:

1. Pravilna ishrana

Nije dovoljno samo izbegavati hranu koja izaziva simptome – važno je i kada, koliko i kako jedete.

Pržena hrana
Foto: Shutterstock

  • Smanjite unos problematične hrane – ljuta i masna jela, pržena hrana, citrusi, paradajz, čokolada, kafa i alkohol često pogoršavaju simptome i pojačavaju gorušicu.
  • Jedite manje, ali češće – umesto tri obilna obroka, rasporedite hranu u 5-6 manjih porcija tokom dana. To smanjuje pritisak na želudac i olakšava varenje.
  • Ne ležite odmah posle jela – nakon obroka sačekajte najmanje dva do tri sata pre nego što legnete. Ovo smanjuje rizik da će se kiselina vraćati u jednjak.
  • Vodite dnevnik ishrane – neki ljudi reaguju na hranu na različite načine. Beležite šta jedete i pratite simptome, pa ćete lako otkriti koji su vaši konkretni okidači.

2. Pravilno držanje tela nakon jela

Odmah nakon obroka, najbolje je ostati u uspravnom položaju. Lagana šetnja pomaže varenju i smanjuje rizik od gorušice. Ako se simptomi GERB-a najčešće javljaju noću, podignite uzglavlje kreveta za 15-20 cm ili koristite dodatne jastuke.

zena spava.jpg
Foto: Shutterstock

3. Kontrola telesne težine

Višak telesne mase, naročito u predelu stomaka, povećava pritisak na želudac i za posledicu ima češću gorušicu. Redovna fizička aktivnost i zdrava ishrana mogu da pomognu da se ublaže simptomi GERB i proredi gorušica.
Nije neophodno intenzivno vežbanje – čak i svakodnevne šetnje mogu imati pozitivan efekat. Osobe sa bolovima u zglobovima mogu da se bave plivanjem ili vežbama u vodi.

4. Smanjenje stresa

Iako stres sam po sebi ne izaziva GERB, može da pogorša simptome. Tehnike opuštanja poput joge, meditacije ili jednostavnih vežbi disanja mogu da pomognu u smanjenju stresa i poboljšanju varenja.

Dnevni horoskop za 29. oktobar
Foto: Shutterstock

5. Ograničavanje upotrebe duvana i alkohola

Nikotin i alkohol mogu da oslabe ezofagealni sfinkter i povećaju lučenje kiseline u želucu. Prestanak pušenja i smanjenje konzumacije alkohola mogu značajno smanje simptome GERB-a.

  • Povremena gorušica nije razlog za brigu, ali ako simptomi traju duže od tri meseca ili se često ponavljaju, potrebno je posetiti lekara. Obratite se lekaru ako primetite sledeće simptome:
  • Poteškoće pri gutanju – osećaj da hrana zapinje u grlu ili jednjaku može ukazivati na ozbiljnije probleme.
  • Neobjašnjiv gubitak težine – nagli pad telesne mase može biti znak komplikacija.
  • Hroničan kašalj, promuklost ili bol u grlu – stalna iritacija može nastati zbog refluksa kiseline u disajne puteve.
  • Povraćanje krvi ili crna stolica – mogući znaci unutrašnjeg krvarenja.

U težim slučajevima, lekar može da preporuči dodatne analize poput endoskopije kako bi se ispitalo stanje jednjaka. Kod ozbiljnih slučajeva GERB-a, mogu se koristiti jači lekovi ili, u retkim slučajevima, hirurški zahvat za jačanje ezofagealnog sfinktera.

GERB može značajno da naruši kvalitet života, ali uz odgovarajuće promene u ishrani i načinu života, simptomi se mogu ublažiti. Ako simptomi postanu ozbiljni i traju duže vreme, najbolje je konsultovati lekara kako bi se sprečile moguće komplikacije, a pročitajte i zašto ne smete da duže koristite lekove protiv gorušice bez kontrole lekara.

BONUS VIDEO:

07:11
BOLI ŽELUDAC OD OVOG: SEKA ODMAH IZBACILA SNAJKIN TART IZ USTA! Izvor: Kurir televizija