Umor je prirodna reakcija našeg tela koja signalizira da mu je potreban odmor i san. Normalno je da ga svakodnevno osetimo, posebno ako smo imali vrlo intenzivan dan.

Ako bismo imali dobar i kvalitetniji san, narednog dana bi naše telo trebalo da bude obnovljeno i spremno za nove izazove. Međutim, nekada to nije slučaj. Ako se nakon prospavane noći ponovo budite umorni, to može da bude simptom nekih zdravstvenih stanja.

Nemojte da zanemarite jutarnji umor

Jedan od uzroka jutarnjeg umora bi prema stručnjacima britanske organizacije Cancer Research, mogao biti razvoj raka u telu. Osim toga, on može često da bude i jedan od glavnih simptoma kod pacijenata koji su na hemoterapiji.

Osim toga, hronični umor može da ukazuje i na druge bolesti:

Apneja

Ozbiljan poremećaj spavanja koji uzrokuje povremene zastoje u disanju. Neki od simptoma mogu da budu i hrkanje, hvatanje vazduha, buđenje sa suvim ustima, buđenje sa glavoboljom i umor nakon dugog sna.

zena u krevetu san spavanje nocna mora.jpg
Shutterstock  

Anemija

Može uzrokovati osećaj iscrpljenosti i umora, kao i preteran umor nakon jutarnjeg buđenja. Na ovo stanje treba da posumnjate i ako osećate slabost, imate hladne ruke i noge, bledunjavu kožu, vrtoglavice ili otežano disanje.

Anksioznost

Psihičko stanje koje značajno može da utiče na umor nakon buđenja.

Pored ovoga, jutarnjem umoru može da doprinese i dijabetes, bolest štitne žlezde, lupus, reumatoidni artritis, multipla sklerroza, sindrom nemirnih nogu, visok krvni pritisak i bolest srca.

anksioznost zena
Shutterstock  

Dodatni simptomi

Kod jutarnjeg umora nisu neuobičajeni simptomi poput glavobolje, vrtoglavice, problema sa koncentracijom, razmišljanjem i donošenjem odluka, poremećaj govora, razdražljivost i teskoba. Ako se pronalazite u nečemu od navedenog i ako ti simptomi ne prolaze već vam otežavaju svakodnevnicu, konsultujte se sa lekarom.

Šta možete sami učiniti da popravite san?

Dobar san podrazumeva i nekoliko ključnih koraka:

  • Tokom dana boravite na otvorenom.
  • Pazite na ishranu, posebno izbegavajte teške obroke, kofein i alkohol pre spavanja.
  • U dnevne rutine uvrstite i meditaciju i tehniku dubokog disanja.
  • Stvorite opuštajuću atmosferu u sobi - neka bude izluftirana i zatamljena.
  • Izbegavajte ekrane, isključite ih bar sat vremena pre spavanja.
  • Uložite u kvalitetan dušek i jastuk.

Tekst: Jutarnji/ Lepa i srećna/R.I.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Kako da spojimo mentalno i fizičko zdravlje otkrio je imunolog, prof. dr Borislav Kamenov!