Mnogi danas žele da smršaju, dijete su modernije nego ikad. Među savetima, sve su češće ideje da se smanji količina masti u ishrani, a neki bi želeli i da potpuno izbace masnoće sa jelovnika.

Odgovore na najčešća pitanja u vezi s mastima u ishrani daje nam dr Olga Hadžić, specijalista higijene i specijalista psihijatrije iz zdravstvenog sistema "MEDIGROUP".

"Masti su moćni izvori energije (9,3 Cal po gramu) i lako se skladište pa predstavljaju i rezervu energije. Osim što su energetski izvor i rezerva, masti su takođe važne za metabolizam vitamina, koji su rastvorljivi u mastima (vitamina A, E, itd.), sintezu hormona, a učestvuju i kao konstitucioni elementi svih tkiva i te masti se nazivaju strukturne masti.  Jasno je da bi život bez masti bio nemoguć", kaže dr Hadžić.

Prema njenim rečima, preporučen unos je 10 do maksimalno 15 odsto ukupnog energetskog unosa, pri čemu valja obratiti pažnju na kvalitativna svojstva tj. vrstu i sadržaj masnih kiselina u mastima hrane.

Da li treba da se trudimo da izbacimo sve masnoće iz ishrane?

"Apsolutno ne! Već je rečeno da masti predstavljaju neophodan nutritijent i da bez njih ne bi mogli da funkcionišu mnogi organski sistemi. Osim toga, hrana koja ne sadrži masti je neukusna, osim što je i nekvalitetna u nutritivnom smislu reči", objašnjava dr Olga. 

masnoce avokado ulje jaja.jpg
Shutterstock  

Koje su dobre, a koje loše masti, gde ih ima, koliko smemo da ih jedemo?

"Po poreklu, masti delimo na biljne i životinjske. Prema količini pojedinih masnih kiselina u njima, govorimo o zasićenim, mononezasićenim i polinezasićenim (organska jedinjenja od kojih su sačinjene masti, masne kiseline, po vrsti mogu biti zasićene, mononezasićene i polinezasićene, pa odatle potiče podela). 

Zasićene masne kiseline su prisutne u mastima mesa i mleka (životinjske masti), mononezasićene u biljnim uljima, a najbolji izvor polinezasićenih je morska riba."

Šta su čuvene "trans" masti, gde ih ima, da li možemo da ih prepoznamo po ukusu ili moramo da čitamo deklaracije?

"Nekoliko reči o tzv. trans masnim kiselinama. Posebna kategorija namirnica je ona koja u sebi sadrži trans masne kiseline. Govorimo o biljnim proizvodima, za koje se donedavno mislilo da nisu štetni (margarin, biljni šlag, biljna pavaka, biljni sir, itd...). 

Do skora se smatralo da su isključivo štetne životinjske masnoće (crveno meso i punomasni mlečni proizvodi, svinjska mast...), pa je veličana uloga margarina u ishrani, ali, nauka ipak kaže: mnogo su štetnije industrijski proizvedene namirnice koje sadrže trans masne kiseline, od prirodnih masnoća, pa bile one i životinjskog porekla. Šteta o kojoj govorimo sastoji se u tome da visok nutritivni unos masti koje sadrže trans masne kiseline, povećava nivo "lošeg" (LDL), a snižavaju nivo "dobrog" (HDL) holesterola u krvi." 

Dr Olga Hadžić preporučuje je da se detaljno prouči sastav neke namirnice koja je industrijski proizvedena i da se proveri procenat sadržaja trans masnih kiselina (ne sme biti veći od 2 %, mada bi bilo dobro da ih nema uopšte). "Čim uočite da na deklaraciji o sastavu proizvoda piše - hidrogenizovana biljna masnoća, neka to bude signal za oprez (na žalost, to ćemo videti na deklaracijama vrlo velikog broja proizvoda).

margarin i tost.jpg
Shutterstock  

Ove masti se dobijaju hidrogenizovanjem i drugim industrijskim procesima prerade namirnica biljnog porekla. Koriste se za produženje trajnosti peciva, slatkiša, slanih grickalica, brze hrane, ima ih u svim supama iz kesice, svim mesnim prerađevinama iz konzervi... Najbogatiji izvor je margarin, zatim hidrogenizovano biljno ulje, pa pekarske masnoće itd… " 

Šta su omega-3 i omega-6 masti, gde ih ima i da li treba da uzimamo suplemente?

"Ovo su dve vrste masnih kiselina koje su prisutne u hrani koju jedemo, ali se po nutritivnim i zdravstvenim koristima nešto razlikuju. Obe vrste ovih masnih kiselina su korisne i važne. Omega-3 imaju uticaja na regulaciju krvnog pritiska i važne su za funkcionisanje mozga i srca. Takođe su povezane i sa manjim rizikom od dijabetesa, sindroma iritabilnog kolona, moždanog udara, reumatizma, astme i nekih malignih bolesti.  Omega-6 imaju udela funkcionisanju mozga, rastu i razvoju, reproduktivnom zdravlju, zdravlju kose, kože i kostiju", kaže dr Hadžić.

vitamin e kapsule ulje za negu koze i kose.jpg
Shutterstock  

Ona podseća da je, u pravilnoj ishrani, veoma važno da odnos unosa ovih masnih kiselina bude optimalan. "Zato Svetska zdravstvena organizacija (SZO) sugeriše da bi odnos ovih masnih kiselina u ishrani trebalo da bude najmanje 1:3 do 1:5, drugim rečima, treba jesti više namirnica koje sadrže omega-3 masne kiseline, što u našim prehrambenim navikama nije slučaj. Treba znati da su:

  • izvori omega-3 nezasićenih masnih kiselina u ribi (tunjevina, losos), ribljem ulju, semenu lana, orasima, dok su
  • izvori omega-6 masnih kiselina različita biljna ulja, jaja, meso i mesne prerađevine.

Suplementacija je neophodna kada se u ishrani ne koristi dovoljno namirnica koje sadrže,  a naročito je važna za ljude koji pate od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti", naglašava dr Hadžić. Pročitajte i šta može da pomogne kod povišenih masnoća u krvi.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

TikTok/alexsolominfitness Povrće s najmanje kalorija