Da li ste spremni da gajite povrće na terasi i počnete uskoro sa berbom odličnih salata što pre?

Uz naše savete, moći ćete da to uradite sa lakoćom i uživanjem.

Paradajz

Za paradajz je važno da izaberete sadnice prilagođene uzgoju u saksijama, kao što su patuljaste sorte koje ne rastu previše visoko. Paradajz voli puno sunca i redovno zalivanje, ali treba paziti da zemlja ne bude stalno mokra, jer to može izazvati truljenje korena. Takođe, preporučuje se povremeno prihranjivanje tečnim đubrivom bogatim kalijumom i fosforom kako bi plodovi bili sočni i zdravi.

paradajz.jpg
Foto: Shutterstock

Paprike

Paprike traže slično okruženje kao paradajz – toplo i sunčano mesto. Saksije za paprike treba da budu dovoljno velike, jer korenje voli da se raširi. Zalivanje treba vršiti redovno, ali tek kada je zemlja suva na dodir. Takođe, korisno je povremeno pošpricati lišće vodom, naročito u suvim periodima.

Salata

Salata je zahvalno povrće za terasu jer brzo raste i ne zahteva duboke saksije. Može podneti i delimičnu senku, pa se može saditi i na mestima sa manje direktnog sunca. Zalivanje treba da bude redovno, jer salata voli vlažnu zemlju, ali ne i preteranu vlagu.

salata.jpg
Foto: Shutterstock

Peršun

Peršun može da raste i u manjim posudama i dobro podnosi i delimičnu senku, što je pogodno za manje osvetljene terase. Zemlja treba da bude dobro drenirana, a zalivanje redovno. Peršun dobro reaguje na organska đubriva i preporučuje se njegovo povremeno oređivanje kako bi podstakli novi rast.

persun.jpg
Foto: Shutterstock

Rotkvice

Rotkvice su idealno povrće za gajenje na terasi. One se često mogu i saditi i brati. Vole hladnije uslove, pa je dobro saditi ih u proleće ili jesen. Ne zahtevaju duboke saksije i vole ravnomerno vlažnu zemlju, pa je potrebno redovno proveravati vlagu i po potrebi zalivati.

Ako gajite povrće na terasi, koristite saksije sa drenažnim rupama da voda može da otiče i kako korenje ne bi trulilo.

rotkvica.jpg
Foto: Shutterstock

Za paradajz i paprike preporučuju se veće saksije (min. 10-15 litara), dok za salatu, peršun i rotkvice mogu i pliće. Koristite kvalitetnu, plodnu zemlju za povrće, obogaćenu kompostom ili organskim đubrivom.

Većina povrća voli puno sunca (najmanje 6 sati dnevno). Postavite saksije na najosvetljenije mesto na terasi.
Povrće na terasi zahteva redovno zalivanje, jer se zemlja u saksijama brzo suši. Zalivajte ujutru ili predveče da voda ne ispari brzo i da biljke bolje upiju vlagu. Pazite da ne preterate s vodom - zemlja treba da bude vlažna, ali ne i stalno mokra.

Đubrenje

Dodajte tečno đubrivo ili organski tečni preparat svake dve nedelje da bi biljke imale dovoljno hranljivih materija. Možete koristiti i prirodne preparate kao što je "čaj" od koprive.

Zaštita od štetočina i bolesti

Redovno proveravajte biljke da li imaju znakove bolesti ili štetočina (npr. lisne vaši, crvići). Ako primetite probleme, koristite prirodne metode (npr. sapunicu za lisne vaši) ili organska sredstva za zaštitu biljaka. Pazite da biljke ne budu previše gusto raspoređene, jer provetravanje sprečava širenje zaraze. Pročitajte i sa kojim biljkama treba biti oprezan, jer privlače mrave.

BONUS VIDEO:

00:24
Kako da sredite terasu za proleće 2 Izvor: TikTok/gozdee81