Alergija predstavlja burnu reakciju odbrambenog mehanizma organizma na inače neškodljive materije. U kontaktu sa njima, imuni sistem nepotrebno i prekomerno stvara antitela.

Da se u organizmu nešto neuobičajeno dešava, prepoznajemo po nizu simptoma koji prate alergijske reakcije, kao što su pojava ekcema, crvenila, koprivnjače, svraba, ljuštenja kože. Osim toga, mogu se ispoljiti i suzenje i svrab očiju, začepljenje nosa, kašalj, kijanje u naletima i slične pojave.

Kako se dijagnostikuje?

U poslednjih nekoliko decenija, dijagnostika alergijskih oboljenja iz krvi pacijenta postala je veoma značajna. Ustanovljeno je da alergijska oboljenja mogu biti kontrolisana, i njihovi simtomi sprečeni ili smanjeni, a ključni uslov za to je pravovremeo dijagnostikovanje razloga nastanka alergija. Kod nas su u ponudi različiti testovi za koje dobijate rezultate posle otprilike pola sata.

Šta se testira?

Materije koje izazivaju alergije nazivaju se alergenima i podeljene su na: nutritivne, inhalatorne i kontaktne alergene. U zavisnosti od njihove prirode biraju se posebni modeli, koji sadrže po 20 najzastupljenijih alergena zbog kojih najčešće dolazi do alergijske reakcije, a ispitivanje se radi na osnovu krvi uzete iz prsta ili ušne resice pacijenta.

Inhalacioni (crna jova, polen leske, bela breza, divlji pelin, mačji repak, raž, bokvica, jasen, Penicillium, Alternaria, Cladosporium, Aspergilus, hrčak, morsko prase, zec, konj, mačka, pas, grinje D. farinae, grinje D pterony)

Nutritivni (kraba, bakalar, šargarepa, jabuka, krompir, paradajz, celer, breskva, orah, kikiriki, lešnik, badem, soja, raž, pšenica, susam, kazein, mleko, belance, žumance)

Univerzalni (bela breza, ambrozija, mačji repak, divlji pelin, lateks, soja, pirinač, bakalar, pšenica, kikiriki, belance, mleko, Aspergilus, Cladosporium, Alternaria, pas, mačka, bubašvaba, grinje D. farinae, grinje D pterony)

PageBreak

Klasični načini lečenja alergije

Antihistaminska sredstva koriste se kod lečenja urtikarije, polenske kijavice, medikamentoznih reakcija i kožnih promena. Kada je u pitanju astma oni nemaju mnogo efekta. Povoljni efekti se postižu posle 2-3 dana uzimanja terapije.

Kortiksoteroidi se primenjuju u alergijskim reakcijama kod kojih treba postići brz efekat: anafilaktičan šok i u slučajevima kada su druga sredstva ostala bez efekta. Koriste se kratkotrajno, jer u suprotnom mogu imati neželjene posledice.

Antibiotici kod alergija nemaju efekta, osim u slučajevima komplikacija.

Klimatska lečenja u primorskim ili planinskim klimatskim uslovima mogu imati veliki efekat kod upornih i dugotrajnih alergijskih manifestacija.

Vakcina koju će vam prepisati vaš alergolog. Ovde je važno napomenuti da se samo redovnom i pravovremenom vakcinacijom simptomi mogu značajno smanjiti, a način na koji ona funkcioniše je u stvari podizanja praga osetljivosti na specifične alergene.

Homeopatija i kvantna medicina

Ako se pribegava homeopatiji kao načinu lečenja izbor bi trebalo da bude tzv. konstitucionalni homeopatski lek, koji za svakog pacijenta pojedinačno, određuje terapeut. Međutim, može da se koristi i simptomatska homeopatska terapija, tj. preparati protiv alergije koji se mogu naći i u našim apotekama (Lectranal, Polinol). Iz oblasti kvantne medicine za lečenje alergije primenjuju se mikrotalasna rezonantna i biorezonantna terapija, koje se baziraju na elektromagnetnom emitovanju.

Najčešći homeopatski lekovi koji se koriste protiv polenske alergije su:

  • Alium cepa - daje se kada postoji bistar sekret iz nosa (kao vodica) koji peče, potom kijanje, suzenje očiju - koje ne peku.
  • Euphrasia - slično kao alium cepa, samo su „obrnuti” simptomi za nos i oči - ovde suze peku, a očima smeta svetlost.
  • Sabadila - primenjuje se kada postoje nagon za kijanjem, svrab i golicanje u nosu.
  • Arsenicum album - daje se kada curi bistar sekret iz nosa, koji nagriza predeo oko nosa i gornju usnu - gde je koža crvena, a potom i zapušen nos.
  • Natrium muriaticum - jako kijanje, sekrecija iz nosa, suzenje očiju.
  • Postoje i mešavine polena trave, drveća, ambrozije... kao homeopatski napravljeni lekovi.

PageBreak

Iglicama u borbi protiv alergije

Ako ste raspoloženi za tretmane akupunkture, to je bezbedan način da bez hemije, uz pomoć iglica zabodenih na pravo mesto, ponovo naučite svoj organizam kako da otčepi zapušen nos, lakše diše, ili ne kašlje kad dođe u kontakt sa alergenima.

Posle dvomesečne akupunkturne terapije (ukupno dvanaest seansi), kod 71 odsto osoba koje pate od sezonskih alergija došlo je do poboljšanja, utvrdili su stručnjaci Univerzitetskog medicinskog centra Šarite u Berlinu. Povoljan uticaj akupunkture na sezonske alergije tumači se time što dolazi do jačanja imunog sistema koji se postiže primenom ove drevne istočnjačke tehnike. Međutim, ako se prestane sa seansama akupunkture, vremenom se njeno povoljno dejstvo gubi. Pokušajte, možda je ovo lek izbora za vas.

Biljkama protiv alergije

Čaj protiv alergije koristi se kod alergijskog rinitisa, alergijskog sinuzitisa, alergijskog bronhitisa i drugih alergijskih tegoba disajnih puteva. Deluje protiv alergijskih simptoma kao što su: zapušen nos, kijavica, curenje nosa, otežano disanje, otok sluznice disajnih puteva, svrab u nosu i grlu, alergijski kašalj, otok očiju, suzenje očiju, svrab i crvenilo očiju. Biljne komponente iz čaja protiv alergija deluju na stabilizaciju ćelija koje sadrže histamin (glavni izazivač alergijskih simptoma) i sprečavaju njegovo oslobađanje i delovanje.

Čajna mešavina - po dvadeset grama koprive, hajdučice, dobričice, ruse, bokvice i zove. Sve dobro izmešati.

Priprema: Četiri supene kašike čajne mešavine preliti litrom ključale vode. Promešati čaj i ostaviti da stoji poklopljeno oko jedan sat. Zatim procediti i piti u toku dana u manjim gutljajima. Jedan deo čaja možete nasuti u flašicu od mineralne vode i poneti sa sobom na posao, u školu, fakultet ili bilo gde kad idete van kuće, da biste čaj pili po malo tokom čitavog dana.

Čarobni gelovi

Za olakšavanje alergijskih tegoba u ponudi su i gelovi, takozvani „hvatači alergena”. Nanose se na zonu ispod nosa a iznad usana, gde je najveća turbulencija vazduha prilikom udisanja. Specifični sastav gela dovodi do toga da se čestice alergena i prašine obaraju na njegovu površinu.

Time se drastično smanjuje količina udahnutih alergena. Na ovaj način ublažavaju se svrab, crvenilo i sekrecija iz nosa, a smanjuju zapaljenske reakcije sluzokože nosa i oka.

Alergije se nikada u potpunosti ne mogu izlečiti, ali postoje načini da se drže pod kontrolom. Nije moguće očekivati da jedan lek bude od koristi kod svih oblika alergija, pre svega zbog mnogostrukosti i kompleksnosti pojava i manifestovanja alergija, ali pokušajte i pronađite onaj koji je najbolji za vas.

Tekst: Vesna Stanimirović