Kupanje na bazenima je najdraža letnja razonoda i spas od jakih vrućina, ali nemojte dozvoliti da zbog kupanja ugrozite zdravlje.

O infekcijama i zdravstvenim tegobama koje možemo dobiti zbog kupanja u bazenima govorila je, na TV Prva, dr Snežana Rsovac, pulmolog Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj ulici u Beogradu.

"Postoji više načina na koji se čuva kvalitet vode - hlor, merenje pH vrednosti pa i elektroliza, odnosno, ubacivanje slane vode. Međutim, daleko je značajnija prevencija - mere koje preduzimamo da ne dođe do zagađenja vode", kaže dr Rsovac.

Prema njenim rečima, ne sme se dodavati veća količina hlora nego što je propisano, a to je 1 do 2mg na litar vode. U slučaju prevelike koncentracije hlora može doći do takozvanog "hlornog kašlja", jer jedinjenja koja isparavaju nadražuju disajne puteve. U zavisnosti od jačine tegoba, treba proceniti da li je potrebna intervencija lekara, što je slučaj ako se pojavi bronhospazam.

kasalj pregled.jpg
Shutterstock  

"Infekcije na bazenu mogu izazvati bakterije, virusi, protozoe", objašnjava pulmolog. "U uslovima vlage i toplote, prisutne su i infekcije kandidom, zato nemojte nikad sedeti na ivici bazena bez peškira", kaže doktorka.

"Takođe, koristite papuče, jer u suprotnom može doći do "atletskog stopala", gljivične infekcije koja zahvata i nokatne ploče a one se veoma teško leče.

guzva na bazenu 2 Tilman Ehrcke-min.jpg
Shutterstock , Tilman Ehrcke 

Ima brojnih stanja, a najčešće su to ili upale ušiju ili dijarealni poremećaji. Ima i kožnih promena, najčešće je to impetigo, izazvan stafilokokama ili streptokokama, a svemu pogoduju vlaga i toplota.

Vaša građanska obaveza je da se istuširate pre ulaska u bazen. Na brojnim bazenima imate i barijeru za dezinfekciju u koju treba potopiti noge. Zatim valja ući u vodu, isplivati i boraviti u vodi, a nipošto nemojte tu vodu koristiti kao toalet. Kažu da preko 50 posto plivača urinira u vodi", objašnjava dr Rsovac.

"Ako ste imali dijareju, ne ulazite u vodu, jer će ostati za vama male ili veće količine i gutanje te vode ili čak i sam kontakt sa uzročnicima će izazvati dijareju. Na prvom mestu su Ešerihija koli, adenovirusi kao i parazit kriptosporidijum", objašnjava dr Rsovac kako da koristimo bazene i ostanemo zdravi. 

plivanje.jpg
Shutterstock  

"Nikad ne uvodite dete sa pelenom u bazen, skinite pelenu pa je zamenite kasnije suvom, kao i vaše kupaće kostime", napominje ona. Pročitajte i kako se pravi bazen.

BONUS VIDEO:

OPREZ! DETE MOŽE DA SE UDAVI ZA POLA MINUTA U BAZENU DUBOKOM TEK 20 CM! Nikolić: Događa se tiho bez vriske MORAMO NADGLEDATI DECU kurir televizija

Tekst: Lepa&Srećna