Otkako je potvrđen prvi slučaj malih boginja u Beogradu u februaru ove godine, nadležni upozoravaju na potrebne mere opreza i zaštite od zaražavanja. Prijavljena je i epidemija u glavnom gradu. Leka za male boginje nema, a postoji opasnost od ozbiljnih komplikacija kao što su upala pluća ili encefalitis.

Međutim, svi koji su bili u kontaktu sa zaraženima mogu da prime vakcinu protiv morbila, pod uslovom da nije prošlo 72 sata od tog kontakta. Evo ko još može da primi vakcinu protiv malih boginja.

"Kada je reč o morbilama, prema važećem kalendaru imunizacije, novorođene bebe primaju prvu dozu MMR vakcine u drugoj godini života i to prvu dozu od navršenih 12 meseci do 15 meseci, a drugu dozu vakcine pred polazak u školu", kaže načelnica jedinice za zarazne bolesti Gradskog Zavoda za javno zdravlje, epidemiolog dr Slavica Maris za 24sedam.

Epidemija malih boginja ko može da se vakciniše
Foto: Shutterstock 

"To su obavezne vakcine, a vakcinu protiv malih boginja mogu da prime i oni koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom i to u okviru 72 sata od ostvarenog poslednjeg kontakta sa obolelim, a nemaju imunitet na morbile, nisu preležali oboljenje ili nisu vakcinisani.

Da bi se vakcinisali mora se odraditi imuni status, dakle IgG antitela na prisustvo virusa morbila. Takođe o trošku države u domu zdravlja, sve žene u reproduktivnom periodu, žene koje planiraju trudnoću mogu da se vakcinišu bez provere imunog statusa", navodi dr Slavica Maris.

"To je važno za njih, jer MMR vakcina, sem za male boginje stvara imunitet i za crvenku odnosno rubeole, koje u slučaju infekcije u prvom trimestru trudnoće dovodi do oštećenja ploda i pobačaja, pa je važna ta vakcinacija tokom planiranja trudnoće", napominje epidemiolog dr Maris. Pročitajte i koji su simptomi majmunskih boginja.

BONUS VIDEO:

"NEMAMO PRAVNI OSNOV DA PRIJAVIMO RODITELJE KOJI ODLAŽU VAKCINACIJU DECE!" Pedijatar: Postoje tri grupe koje odbijaju imunizaciju kurir televizija

Tekst: Lepa&Srećna / 24.sedam / J. G.