Umivanje, pranje ruku, tuširanje i održavanje oralne higijene su stvari koje redovno radimo, pa čudno zvuči kada nam neko, a posebno stručnjaci za zarazne bolesti, kažu da u tome grešimo.

Predugo vreme tuširanja ili prečesto tuširanje

Zvuči neverovatno ali prečesto tuširanje je jednako štetno kao kada to ne radimo redovno. Lekari za zarazne bolesti s Univerziteta Kolumbija, tvrde da prečesto tuširanje kožu čini suvom, što dovodi do njenog pucanja, a upravo će te male pukotine na koži omogućiti lakši ulazak mikroba, virusa i bakterija u organizam. Zato je preporuka da se ne tuširamo više od jednom dnevno, a ovo su pravila koja treba da poštujemo.

  1. topla voda je bolji izbor od vrele
  2. tuširanje ne treba da traje duže od 10 minuta
  3. nakon svakog tuširanja neophodno je da se nanese hidratna krema na telo

Pranje ruku pre odlaska u toalet

Bakterije se ne nalaze samo u kupatilu ili na wc šolji, već po celoj kući. Zato je najbolje ruke oprati kako pre, tako i posle obavljanja nužde.


Puštanje vode

Toalet je mesto u domu koje ima najviše bakterija. Neka istraživanja pokazuju da se kapljice koje sadrže mikrobe na površini WC šolje ponekad nalaze i do 90 minuta nakon puštanja vode, pogotovo ako vodu puštamo pre nego što smo spustili poklopac. Zato je važno da vodu puštamo koristeći spoljnu stranu ruke. To može pomoći u slučaju daljnjeg širenja bakterija, piše Bright Side.

Neredovno menjanje jastučnica

Jastuci su raj za plesan i grinje, pogotovo oni perjani. Jedna studija navodi da grinje i prašina mogu da pokrenu alergije koje uzrokuju začepljenje nosa, oticanje i iritaciju gornjih disajnih puteva. Takođe, preporučuje se da jastučnicu peremo svake nedelje na temperaturi od najmanje 50 stepeni.

 Izvor: Lepa&Srećna