Protiv upala, bakterija i gljivica - evo kako možete da upotrebite ulje karanfilića.

Sitni pupoljci zimzelene biljke karanfilića sadrže čak 20 odsto ulja, koje može da se koristi kao lokalni anestetik kod zubobolje. Međutim, istraživanja pokazuju da ono ima i snažno dejstvo protiv upala, pa se zato prepisuje kod fibroza, astme i alergija, ali i kod zadržavanja vode u organizmu i pojave edema.
Najvažnije supstance u ovom ulju su eugenol i eugenil acetat, a pošto oni deluju i antoksidativno, ono se koristi i u kremama protiv starenja kože. Ono ima i snažno antimikrobno dejstvo, pa je dobro i za problematičnu kožu.
Treba imati u vidu da je ovo ulje izuzetno jako pa ga treba koristiti uvek razblaženo nekim lakšim uljem - maslinovim ili kokosovim. Za kožu možete napraviti masku od samo 3 kapi koje razmutite u 2 kašike meda pa obilno nanesite na lice, vrat i dekolte. Neka stoji dvadesetak munuta, pa je skinite mlakom vodom.
Čak i spoljašnja upotreba ulja karanfilića treba da bude oprezna, a unutrašnja upotreba mora da bude pod nadzorom lekara. Naime, prevelike doze mogu biti opasne. Ono može da se koristi čak i umesto aspirina, protiv upale, ali i umesto fungicida, protiv gljivica pa čak i protiv nekih bakterija koje su otporne na antibiotike. Uz konsultaciju sa doktorom, kombinujte ovo ulje ili ga koristite umesto lekova.
Izvor: Lepa&Srećna