U Srbiji oko 1.200 žena godišnje oboli od raka grlića materice, a oko 400 umre. Ovaj podatak samo je jedan od pokazatelja koliko je je prevencija važna za očuvanje ženskog zdravlja, što je i tema konferencije "Zdravlje žena Srbije - preventivna medicina".
Ovaj izuzetno važan skup u organizaciji kompanije Adria Media Group i magazina Story Lepa & Srećna u Beogradu održan je 17. marta 2017. godine, a okupio je eminentne lekare iz Srbije koji su govorili o četiri važne teme: raku dojke i grlića materice, ženskoj kardiologiji, vakcinaciji kao efikasnoj borbi protiv raka grlića materice i prevenciji i edukacija kao najvažnijim rešenjima problema.
Prisutnima su se obratili i potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović, državni sekretar Meho Mahmutović i predsednik Odbora za zdravlje i porodicu Skupštine Srbije Darko Laketić - njihova izlaganja možete pogledati u VIDEO SNIMKU OVDE.
Na početku prvog panela, učesnicima obratio profesor Radan Džodić, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju, koji je objasnio je da je rak dojke najčešći zloćudni tumur u ženskoj populaciji na svetu, pa i u Srbiji.
"Dojka je simbol ženske lepote i seksualnosti. Rak dojke je najčešći zloćudni tumur u ženskoj populaciji na svetu, pa i u Srbiji. Od sedamdeset i neke godine smrtnost od raka dojke je rasla do 2004. godine jednako sa porastom učestalosti raka dojke."
Profesor Džodić objasnio je kako možemo da utičemo i sprečimo pojavu malignih tumora u dojci, kao i kolika je zabeležena smrtnost od raka dojke u Srbiji.
"Učestalosta raka dojke raste u celom svetu. Radi se o hroničnim nezaraznim bolestima na koje se može uticati, zdravim življenjem. Pre svega, eliminicijom, gojaznosti i alkoholizma. Godišnje imamo više 4000 novoobolelih od raka dojke. Kod nas je manje obolelih nego u severnoevropskim zemljama. Međutim, kod nas je smrtnost veća, nego u drugim zemljama. Na drugom smo mestu po broju umrlih jer smo malo radili na primarnoj prevenciji," ističe Džodić.
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju ističe koliko skrining može da pomogne u otkrivanju raka dojke:
"Tek 2013. godine 16. avgusta tadašnji premijer Dačić potpisao je uredbu da je obavezan skrining. Tek smo se pre četiri godine setili da je skrining neophodan. Da bi skrinig raka dojke u Srbiji funkcionisao neophodno je da se formira 100 skrining jedinica sa adekvatnim brojem radiologa i tehničara. Tada će smrtnost da padne (da se pregleda oko 70 odsto žena). Odziv je sada veoma loš do 20 odsto. Od 4 600 novooboleloh tek oko 400 slučajeva je otkriveno skriningom, to je malo, samo 5 odsto. Odgovornost je na svima, a ne samo na lekarima."
Sponzori današnje konferencije koja se održava u hotelu Crowne Plaza a u organizaciji Adria Media Gropu su: Avon, Mg Mivela, MediGroup.
U panelu su učestvovali i dr Snežana Rakić, direktorka GAK Narodni front, dr Vesna Kesić, ginekološkinja GAK KCS i predsednica Podgrupe za skrining raka grlića materice Republičke komisije za skrining, kao i dr Vladimir Urban iz KBC "Dragiša Mišović", o čijim izlaganjima ćemo takođe pisati.
Tekst: Nada Mandić
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka