Masna jetra se karakteriše nakupljanjem masti u hepatocitima. Steatozna jetra se karakteriše nakupljanjem preko 5% masti u hepatocitima. Ova bolest može biti posledica brojnih faktora, uključujući nezdravu ishranu, prekomernu težinu, dijabetes, alkoholizam i genetske predispozicije.

Masna bolest jetre udružena sa metaboličkom disfunkcijom ima 3 stadijuma:

  • prvi stadijum je stetozna jetra,
  • drugi stadijum je nealkoholni statohepatitis,
  • treći i poslednji stadijum je ciroza.

Kakve simptome može da ima osoba sa masnom jetrom?

Neke bolesti, poput masne jetre, razvijaju se bez jasnih simptoma, što otežava njihovo otkrivanje i lečenje. Takva stanja nazivaju se asimptomatskim – što znači da osoba nema primetne znakove bolesti, iako je ona prisutna u telu. Masna jetra je dobar primer takvog stanja. Naime, veliki broj ljudi sa masnom jetrom ne oseća nikakve simptome, pa često i ne zna da ima problem sve dok bolest ne napreduje u ozbiljniju fazu. Kada se simptomi ipak pojave, najčešće uključuju osećaj hroničnog umora, gubitak apetita, mučninu, nelagodnost ili bol u stomaku, pa čak i žuticu, koja je znak narušene funkcije jetre.

Pravovremeni pregledi i praćenje zdravlja jetre ključni su koraci u sprečavanju komplikacija, jer prepoznavanje bolesti u ranijoj fazi može značajno poboljšati ishod lečenja.

Kako se postavlja dijagnoza maste jetre?

Dijagnoza masne jetre se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, laboratorijskih testova, ultrazvuka i biopsije jetre. Ono što je bitno napomenuti da ultrazvuk abdomena detektuje steatoznu jetru tek kad količina masti u jetri pređe 30%, što ukazuje da je rane faze masne jetre izuzetno teško otkriti.

Takođe je bitan podatak da je jetra kod nealkoholne masne bolesti jetre heterohogena, što označava da mast u jetri nije ravnomerno distribuirana, te biopsija sa različitih delova jetre može patohistološki variriati u odnosu na stepen nealkoholnog steatohepatitisa i stadijum fibroze.

Zašto je važno masnu jetru otkriti u ranoj fazi?

Važno je istaći da je rana dijagnoza od ključnog značaja za sprečavanje daljeg oštećenja jetre i razvoja ozbiljnijih komplikacija kao što su ciroza ili rak jetre. Pacijenti sa nealkoholonim stetohepatitisom imaju 2.61 puta veću verovatnoću da dobiju karcinom jetre u odnosu na sve ostale bolesti jetre koje se manifestuju u vidu hepatitisa. Masna jetra je udružena sa karcinomima drugih organa i postaje jedan od vodećih uzroka transplantacije jetre u SAD-u, što je podatak koji ne treba zanemariti.

doktor razgovara s pacijentom.jpg
Shutterstock  

Poruka lekara u vezi zdravlja jetre

Lečenje masne jetre uključuje kombinaciju promena u načinu života i lekova, u zavisnosti od uzroka bolesti. Najvažniji korak u lečenju masne jetre je promena ishrane i uvođenje zdravih životnih navika, uz redukciju telesne težine.

Redovna fizička aktivnost takođe igra ključnu ulogu u smanjenju rizika od masne jetre. Vežbanje pomaže u smanjenju telesne masti i poboljšanju statusa insulinske rezistencije, što su često preduslovi ove bolesti.

Trenutno ne postoji nijedan lek koji je odobren za lečenje masne jetre, a većina lekova koje se koriste su “off label”.

"Danas su mnoge korisne informacije svima dostupne, a važno je da pacijenti i lekari shvate ozbiljnost masne jetre i preduzmu korake ka poboljšanju svog zdravlja. Prevencija je takođe ključna, jer male promene u načinu života mogu napraviti veliku razliku u sprečavanju razvoja ove bolesti", poručuje dr Dušica Vrinić Kalem.

BONUS VIDEO:

Kurir televizija Kako da spojimo mentalno i fizičko zdravlje otkrio je imunolog, prof. dr Borislav Kamenov!

Tekst: Stetoskop/Lepa&Srećna/R.I.