Velika Britanija je prva zemlja u svetu koja će odobriti vantelesnu oplodnju sa troje roditelja. Donji dom parlamenta odobrio je korišćenje specijalne tehnike kojom bi se sprečilo da tako začete bebe obole od nekih neizlečivih naslednih bolesti, a dobile bi genetski materijal majke, oca i ženskog donora, preneo je RTS 4. februara 2015. godine.

VIŠE: Neobično začeće: Kubanka Adrijana Peres zatrudnela preko diplomatske pošte

Ukoliko predloženi zakon prođe i u Gornjem domu parlamenta, a to je gotovo izvesno, već naredne godine u Britaniji će moći da se rode bebe sa tehnički jednim tatom i dve mame.

Specijalna tehnika vantelesne oplodnje koristila bi se za sprečavanje neizlečivih naslednih bolesti koje se prenose sa majki na decu, poput mitohondrijalne bolesti. Obolela deca često ne dožive ni polazak u školu, a od života imaju samo patnju.

Modifikovana verzija vantelesne oplodnje kombinovala bi DNK roditelja sa zdravim mitohondrijama žene donora. Tako začete bebe imale bi samo 0,1 odsto genetskog materijala donora.

"Ova regulativa je vrlo specifična i pokriva samo mitohondrijalni DNK, a ne onaj genetski materijal koji određuje fizičke karakteristike. Zakon dozvoljava korišćenje ove tehnike samo u slučajevima neizlečivih mitohondrijalnih poremećaja", objašnjava Lusijana Berger, ministarka zdravlja u senci.

Pacijenti pozdravljaju ovakvu odluku, dok se crkva protivi. Roditelji dece obolele od mitohondrijalne bolesti odluku parlamenta vide kao svetlo na kraju tunela.

"Ovo je velika prilika za nas i za mnoge druge porodice da dobijemo dete koje neće imati mitohondrijalnu bolest", kaže otac obolelog deteta Kit Njuel.

Dok je za jedne ovo dobra vest za napredak medicine, za druge je prvi korak ka stvaranju genetski modifikovanih beba "po narudžbini".

"Menjanje gena deteta i otvaranje puta za određivanje tipa osobe koja će da se rodi je vrlo opasna etička granica koja treba da se pređe i ja sam protiv tog", kaže poslanik Džejkob Ris Mog.

Njegova koleginica Fiona Brus smatra da je ovaj zakonski predlog "crvena linija koja ne sme da se pređe".

Mitohondrijalna donacija u vantelesnoj oplodnji je tretman koji je u fazi istraživanja i u laboratorijama u SAD.

Izvor: RTS