"Danas se favorizuju Mediteran i mediteranska ishrana, ali ja sam hteo da favorizujem Balkan kao značajan region - njegove planine, reke, ali i šume i livade", objašnjava prof. dr Staniša Stojiljković, gost "Lekovitih razgovora" magazina Lepa&Srećna.
On naglašava značaj balkanskog voća i povrća, šumskih plodova i žitarica koji nas čine prebogatim, a dodaje i da su regioni sa negativnim jonima, takođe, veoma važni za zdravlje.
"U knjizi `Moć gline` sam opisao kako je bilo u Izraelu kad je duvao vetar šaron - svi su bili bolesni. Suv vazduh, pozitivni joni, svi su imali glavobolje.
Treba da vodimo računa o tome u kakvim uslovima živimo. Uveli smo klima uređaje da nas hlade, a oni su veoma nezdravi. Treba da pazimo da u spavaćoj sobi bude vlažnost vazduha oko 50 procenata, a da u prostoriji ima negativnih jona kako bismo taj period od šest ili osam časova proveli u kvalitetnom snu."
Prema njegovim rečima, balkanoterapija uključuje i brigu o tome u kakvoj posteljini i pižamama spavamo i savetuje kvalitetan tekstil, kao i držanje asure ispod kreveta. "Niška banja, Soko banja, Rtanj, kao i Vlasinsko jezero - to su sve izuzetna mesta," podseća dr Stojiljković.
Naravno, procena odgovarajuće destinacije za oporavak i jačanje organizma izvodi se na osnovu svih parametara nekog pacijenta, a doktor naglašava da u savetovanju i izboru odgovarajućih terapeutskih procedura posebnu ulogu ima razgovor sa pacijentom.
"Placebo ima moćnije dejstvo od mnogih terapija, gledano kroz istorijsku perspektivu. Kad se razgovor vodi u društvu više ljudi koji se dobro razumeju, zajednička energija deluje i kao pokretačka sila za pojedinca."
Uz razgovor, dr Stojiljković preporučuje i jutarnju šetnju, ako je moguće i pre izlaska sunca, koja potpomaže metabolizam baš kao i adekvatna ishrana. Ako je moguće, neka to bude pored mora ili kroz livade, ali i šetnja prostranim parkom će biti veoma korisno.
Na pitanje čitateljke o vezi posta i čišćenja organizma, doktor kaže da originalni post, bez previše ugljenih hidrata, ima izuzetno dobro dejstvo na naše zdravlje. Tokom posta je telo oslobođeno teške hrane, ali treba smanjiti i šećere, a više koristiti povrće koje je puno i minerala i oligoelemenata. "Zdravlje digestivnog trakta pozitivno deluje i našu duhovnu stranu", kaže doktor.
Na kraju, on daje nekoliko praktičnih saveta: jedite manje obroke - otprilike, količinu hrane koja moža da stane u dve šake. Ne jedite voće i slatkiše posle obroka, nemojte spavati nakon jela i pratite svoj organizam. Ako volite kafu, radije je popijte pre obroka, a hranu pažljivo žvaćite. Pročitajte i koja je najzdravija riba koju treba da što češće koristite u ishrani.
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.