Lekari kažu da bismo svakog dana morali da pojedemo po pet porcija voća i povrća, ali je veliko pitanje ko uspeva da ispuni ovaj standard zdrave ishrane.

Da bi se nadoknadili potrebni vitamini, posežemo za suplementima, a ljudi koji uzimaju multivitamine i minerale češće uspevaju da nadoknade propušteno zbog takve ishrane.

Ejdan Gogins, britanski farmaceut, koristi termin "skrivena glad" kad opisuje rezultat savremene ishrane. "Na raspolaganju su nam hiljade vrsta jestivih useva, ali 95 odsto kalorija nam dolazi iz svega tridesetak biljnih namirnica. Polovinu naših kalorija čine one koje potiču iz kukuruza, pirinča i žita, a ono malo njihovih mikronutrijenata se izgubi tokom intenzivne prerade kroz koju prolaze.

Žena jede, krompir, ručak
Shutterstock  

Zato ima smisla uključiti vitamine i minerale u vidu suplemenata, ali samo kao dodatak zdravoj ishrani, a ne kao njenu zamenu. Prema preporukama britanskog Nacionalnog zdravstvenog sistema, deca starosti između šest meseci i pet godina treba da uzimaju vitamine A, C i D, naročito ako imaju otpor prema različitim namirnicama.

Druga grupa koja može biti ugrožena su tinejdžerke, jer istraživanja pokazuju da mnoge ne obezbeđuju ishranom dovoljan nivo gvožđa, vitamina B i magnezijuma.

magnezijum 2.jpg
Shutterstock  

Trudnice i žene koje pokušavaju da zatrudne mogu da koriste multivitamiske preparate koji sadrže važne nutrijente kao što je folna kiselina. To važi i za porodilje, jer bebe dobijaju prve hranljive materije upravo zahvaljujući maminoj dobroj ishrani.

Žene u menopauzi mogu da prilagode ishranu hormonskim promenama, a da eventualni manjak nekih nutrijenata nadoknade suplementima. Na kraju, veganima se preporučuju multivitamini u čijem sastavu se nalazi vitamin B12. Pročitajte koje suplemente naš doktor savetuje za oporavak posle virusnih infekcija.

BONUS VIDEO: 

Suplementi predstavljaju dodatak ishrani, a ne mogu zameniti svakodnevnu ishranu Kurir TV

Tekst: Lepa&Srećna / J. G.