Dan počinje voćem najpre u vidu isceđenog bez dodatog šećera, a za doručak se jedu celi plodovi voća ili voćna salata. Voćna salata može da bude i međuobrok. 

Tokom prepodneva preporučljivo je da se od hrane unosi samo voće, a nakon što se pojede, treba sačekati bar pola sata pre ponovnog unosa hrane. 

Kasnije, tokom ostatka dana mogu se uzimati različite cele žitarice poput ječma, heljde, kukuruza. Žitarice i krompir su najvažniji izvori energije tokom dijete, pa bi trebalo da se jedu uz sve glavne obroke. Krompir se uvek jede kuvan i preporučljivo je da bude pripremljen kao salata, ili kao varivo. 

Ručak, odnosno glavni obrok trebalo bi započeti sokom od svežeg povrća, a kao nezaobilazan deo na tanjiru se nalazi kuvan integralni pirinač ili krompir. Uz ručak može da se jede koliko god hoćete povrća kuvanog ili dinstanog uz dolivanje vode, bez masnoća, čak i ulja. 

Za večeru se priprema sveža salata od raznog povrća. Izbor povrća s obzirom na dane ili jela nije strogo određen, već je kreiranje salata i kuvanog povrća uz glavno jelo po izboru. 

Mleko i fermentisani mlečni proizvodi (kiselo mleko, jogurt, kefir) takođe ne smeju da se mešaju ni sa jednom drugom hranom. Ponekad se obrok može dopuniti svežim sirom ili nekom drugom vrstom nemasnog sira u kombinaciji sa povrćem, najčešće u obliku salata. 

Zelena dijeta je pre svega namenjena detoksikaciji organizma, što vodi gubitku viška kilograma. Bogata je prehrambenim vlaknima koja pospešuju ovaj proces, regulišu probavu i pomažu u snižavanju visokog holesterola. 

Takođe, zelenom dijetom se organizmu obezbeđuje mnoštvo vitamina, minerala i fitohemikalija (antocijanina iz bobičastog voća, beta-karotena iz narandžastog voća i povrća, resveratrola i fenola iz grožđa). Ipak, nema adekvatnog unosa proteina, čak ni onih biljnog porekla, kao ni dovoljno gvožđa, i zbog toga se ne preporučuje da se drži duže od deset dana. 

Primer jelovnika 1

Pre doručka: čaša sveže isceđenog voćnog soka. 

Doručak: voćna salata sa pola kašičice meda. 

Ručak: čaša soka od paradajza, gusta čorba od šargarepe sa komadima tikvice i integralnim pirinčem, parče tosta, salata od svežeg kupusa. 

Međuobrok: jogurt. 

Večera: čaša soka od šargarepe, šopska salata. 

Primer jelovnika 2

Pre doručka: čaša sveže isceđenog voćnog soka. 

Doručak: krišku hleba od celovitih žitarica premažite namazom od kravljeg sira (100 g), dodajte so i pola struka iseckanog svežeg praziluka. Pojedite krišku ananasa i jedan kivi. 

Ručak: varivo od spanaća. Oprati 250 g spanaća i 150 g krompira i narezati na sitne komadiće. Dodajte povrće i kuvajte na laganoj vatri 15 do 20 minuta. Na kraju dodajte kašičicu semenki susama. Na isti način možete pripremiti i drugo zeleno povrće po ukusu. 

Međuobrok: voćni jogurt.

Večera: sezonsko voće. 

Primer jelovnika 3

Pre doručka: čaša sveže isceđenog voćnog soka. 

Doručak: proja od kukuruznog brašna. 

Ručak: njoke sa sirom i brokolijem: 250 g brokolija i 125 grama šargarepe očistite, narežite na sitne komade i kuvajte u 150 ml supe od povrća. Na kraju dodajte 40 g skuvanih njoka, kašičicu maslinovog ulja i parmezana po želji. 

Međuobrok: šoljica dinje 

Večera: salata od barene šargarepe, šampinjona, paprike, belog luka i peršuna. 

Izvor: Novosti