Rizici po zdravlje usled upotrebe mobilnih telefona još uvek nisu u potpunosti sagledani.

Koliko su zaista opasni telefon i bežični internet PROČITAJTE OVDE.

Međunarodna agencija za istraživanje kancera svrstala je 2011. godine zračenje mobilnih telefona u takozvanu grupu 2B, potencijalno kancerogenu za ljude. Navedena klasifikacija takođe znači i da su potrebna dalja istraživanja. Mobilni telefoni najviše zrače tokom razgovora, pri čemu mozak apsorbuje najmanje polovinu zračenja koje se emituje.

S druge strane, kada je mobilni telefon uključen a ne koristi se, već se nalazi "u stanju mirovanja", orijentaciono na svakih 15 minuta pošalje po jedan kratak signal najbližoj baznoj stanici, koja ga registruje po posmatranoj lokaciji.

VIŠE: Evo zašto brushalter moramo prati na dva, a telefon čistiti svaki dan

To zapravo znači da je tada zračenje zanemarljivo. Vrlo je važno napomenuti da se prilikom poziva nekog broja, sačeka par sekundi dok se ne uspostavi veza pa tek onda aparat prisloni na uvo.

Tokom razgovora svaki mobilni telefon emituje različite vrednosti radiofrekfencijskog zračenja u zavisnosti od kvaliteta samog telefona, ali i od položaja u odnosu na antene baznih stanica mobilne telefonije.

Ukoliko su antene baznih stanica bliže, zračenje mobilnih je manje i obrnuto. Tokom noći kada nam mobilni nisu potrebni treba ih staviti što dalje od glave.

Na sledećoj strani pročitajte - koliko daleko treba da držite mobilni telefon!

PageBreak

Pojam bezbedne udaljenosti izražene brojkama, jednostavno ne postoji. U svakom slučaju, u spavaćem prostoru, a posebno u dečijem, iz predostrožnosti, jer nauka još nije dala svoju poslednju reč, treba da bude što manji broj električnih i elektronskih uređaja.

Tokom razgovora mobilnim telefonom dečiji mozak apsorbuje više zračenja u odnosu na odrasle osobe. Zato i postoje jasne preporuke o njihovom korišćenju:

VIŠE: 10 prljavih predmeta koje uglavnom zaboravljamo da očistimo... a ne bismo smeli!

  • Deci mlađoj od 12 godina ne treba davati da koriste mobilni, osim u retkim slučajevima
  • Izbegavati nošenje neposredno uz telo
  • Razgovore obavljati što kraće
  • Mobilni ne treba približavati uvu dok se ne uspostavi telefonska veza
  • Tokom razgovora telefon držati naizmenično na oba uva
  • Izbegavati telefoniranje u prevoznim sredstvima
  • Više koristiti spikerfon i SMS komunikaciju
  • Isključite interent rutere u sobi u kojoj deca spavaju
  • Ne držite laptop u krilu

Zračenja koja se emituju prilikom rada laptopa slična su zračenjima koja emituju televizori, DVD plejeri, mikrotalasne pećnice, pa i mobilni telefoni. Dosadašnja merenja su pokazala da su zračenja najintenzivnija na samom telu laptopa, a da sa rastojanjem drastično opadaju.

Ovo radiofrekfencijsko zračenje uglavnom je povećano na mestima gde se nalaze hard disk i konektori, a posebno kada se uspostavlja ili je uspostavljena internet veza. Međutim, u odnosu na standardne monitor računare, zračenje laptop ekrana je manje.

Rizici po zdravlje još uvek u potpunosti nisu sagledani, ali se savetuje da se prilikom dužeg rada ne drže na krilu. Takođe, muškarcima se savetuje da telefon ne drže u džepu pantalona, jer negativno utiču na broj spermatozoida.

Tekst: Z. Ostojić Joksović

Izvor: Novosti