Svaka domaćica žali ako joj nešto od hrane propadne, a sa novim cenama namirnica svakog dana uštede su važnije nego ikad. Štednja treba da počne i pre odlaska u kupovinu, kad treba napraviti spisak potrepština.

Stručnjaci kažu da nikad ne treba krenuti sa mišlju - kako da kupim sve ovo što mi je potrebno? Ispravan put je sledeći - budžet mi iznosi XY dinara, šta mogu da kupim za taj novac? Kad odgovarate na to pitanje, počnite od osnovnog.

Supermarketi su, ne zaboravite, uređeni tako da u njima potrošači potroše što više novca. Zato su namirnice koje se najčešće kupuju izložene u najdaljim delovima radnje - kako biste usput naišli na što više proizvoda koji vas prosto "mame".

zena zabrinuta u kupovini.jpg
Shutterstock  

Raspored na rafovima, takođe, nije slučajno odabran. Poznato je da kupce najviše privlači ono što je u visini očiju, pa su tu i najskuplji proizvodi određene vrste. Za jeftinije opcije moraćete da se sagnete ili propnete na prste. Uradite to! Uvek upoređujte cene u skladu sa odgovarajućom gramažom - te su brojke sitnije, ali vredi se pomučiti.

Na rafovima oko kasa su skupe "sitnice" koje vam, u najvećem broju slučajeva, uopšte ne trebaju. Međutim, dok čekate u redu, one će vam "isterati" iz džepa još neku svotu. Ako ste još sa dečicom, biće to veliko iskušenje. Zato se potrudite da ni vi ni deca ne krećete u kupovinu gladni - dokazano je da se tada kupuje mnogo više. Idite uvek siti, ciljano i sa spiskom.

spisak za kupovinu.jpg
Shutterstock  

Čuvene uštede tipa "dva po ceni jednog" nisu baš uvek dobre za naš budžet - često jedemo, pijemo ili trošimo nečeg više nego što bismo inače ili nam nagomilane namirnice propadaju.

Kad stignete iz nabavke, potrudite se da sve namirnice odložite tako da što duže očuvaju kvalitet i svežinu. Povrće stavite na hladno i tamno mesto, pazeći da jedno ne pritiska drugo. Luk uvek treba da stoji odvojeno.

Meso, mleko i mlečni proizvodi, jaja i voće treba da se čuvaju u frižideru. Ako ste kupili veću količinu nečega (zbog dobre ponude i niže cene), odmah zamrznite deo koji sigurno nećete potrošiti u roku. Na primer, operite jagode i zamrznite ih pojedinačno na plastičnom poslužavniku, pa ih spakujte u kesu za kasnije. Ili, izdinstajte pečurke i deo odmah zamrznite.

U zamrzivač možete da stavite i paradajz (slobodno ucelo, oljuštiće se vrlo lako kad ga odmrznete za, na primer, zimski đuveč), kao i papriku, karfiol, brokoli, grašak, boraniju,seckanu ljutu papričicu, začine.

kako ustedeti na hrani.jpg
Shutterstock  

Ako koristite puter, isecite pakovanje na 4-5 komada i svaki umotajte u foliju, pa stavite u zamrzivač. Tako ćete uvek imati na raspolaganju mini pakovanje za brzi sendvič ili dodatak pire krompiru, a ostala pakovanja ostaju sveža u frizu.

Mleko može da se zamrzne, ali mnogima nije ukusno kad se odmrzne. Ništa zato! Nije možda baš idealno za piće, ali biće odlično za pire krompir ili bešamel sos. Kad vidite da mleko stoji načeto par dana i nikako da se popije, odmah ga prespite u neku plastičnu kutiju i - pravac, zamrzivač. Isto važi i sa načeti sok od paradajza, limuna, pomorandže - svi oni mogu biti odlični dodaci pri kuvanju. Čak i male količine možete zamrznuti u posudi za led - kockice će dobro doći kao začin.

sok od paradajza moze da se zamrzne.jpg
Shutterstock  

Kačkavalj može brzo da se pokvari ako kupite veću količinu. Ako ga ostavite umotanog u plastičnu foliju, počeće da buđa, a ako ga ne zamotate, počeće da se suši. Najbolje je da ga uvijete u parče peki-papira. Deo možete da zamrznete u komadu, tako ćete uvek imati sir pri ruci za pastu, rižoto ili omlet.

Banane će nešto duže očuvati svežinu ako umotate krajeve aluminijumskom folijom. Međutim, najbolji trik je da ne kupujete banane sa istog "grozda", već različitog stepena sazrelosti - na primer - dve sasvim zrele, dve poluzrele, dve nazelene... itd. Tako ćete imati lepo i ukusno voće tokom cele nedelje.

zena kupuje banane.jpg
Shutterstock  

Zelena salata će brzo uvenuti u frižideru, a u kesi može da se pokvari. Najbolje je da je držite u plastičnoj kutiji koja se dobro zatvara, s tim što na dno valja staviti nekoliko papirnih ubrusa. Stavite ih i preko salate pre nego što kutiju poklopite.

Uštede na mesu mogu biti značajne, probajte da izmenite malo recepte i da koristite ostatke. Mnoga jela će biti vrlo ukusna ako umesto mlevene svinjetine ili junetine, upotrebite piletinu ili ćuretinu - lazanje, musake, faširane šnicle.  Takođe, ekonomičnije je spremiti ručak od celog pileta nego od, na primer, pilećeg filea. Ako imate vremena samo da "ubacite" pile u rernu, ne zaboravite da od kostiju i drugih ostataka sutradan skuvate bogatu supu, punu kolagena.

Isto je i sa preostalim krompirom - pire ili drugačije spremljen, pa izgnječen krompir pomešajte sa dva žumanca, kašikom brašna i eventualno seckanim ostacima mesa. Formirajte krokete i uvaljajte ih u umućeno jaje i mrvice hleba pa poređajte na peki-papir i ispecite u rerni.

kroketi od krompira.jpg
Shutterstock  

Treba li reći - mrvice hleba pravite sami, dovoljno je samo da ostatke vekne na vreme isečete i osušite pa izmrvite oklagijom između dva papira. To važi za one kriške koje niste uspeli da "pretvorite" u prženice ili tople sendviče.

Pravite plan ishrane za celu nedelju, ali budite i fleksibilni tako da potrošite sve ono čemu uskoro ističe rok trajanja. Redovno pregledajte frižider i uvek premestite svežije namirnice u "drugi plan" kako druge ne bi propale zaboravljene u dubini polica. Na kraju, ne propustite recept za mediteranski pire krompir - bićete oduševljeni!

Tekst: Lepa&Srećna

BONUS VIDEO:

Kurir televizija FAŠIRANE ŠNICLE KAKVE DO SADA NISTE PROBALI! Porodica Stefanović OČARALA receptom u kulinarskoj emisiji "Majke i snajke"