Kineski režim ishrane pre svega je nastoji da sačuva i održi zdravlje, uz poštovanje osnovnih principa tradicionalne kineske medicine. Lekovi i hrana dolaze iz istog izvora, kaže stara kineska poslovica.  

Tradicionalna kineska medicina predstavlja specifičan način lečenja koji se primenjuje više od 5.000 godina. U novije vreme taj vid lečenja prihvaćen je širom sveta i zadobija poverenje miliona ljudi. On se zasniva na životnoj energiji, za razliku od zapadne medicine za koju je karakterističan materijalistički pristup ljudskom telu, s akcentom na lečenju fizičkih i fizioloških poremećaja. 

PROČITAJTE VIŠE: NAJJEFTINIJI NAČIN DA BRZO SMRŠATE: ovi čajevi lako tope masti, a jedan sigurno već imate u kući

Pravilan režim ishrane (onaj koji obezbeđje zdravlje) čini jednu od pet praksi kineske tradicionalne medicine, pored akupunkture, lečenja biljem, masaže i energetskih vežbi (či kung i taj či).

Stručnjak i praktičar tradicionalne kineske medicine, Francuskinja Paskal Perli kaže da mršaviti ne znači ostati bez energije. Naprotiv, ona nam je i te kako potrebna ako želimo da smršamo zdravo. U idealnoj porciji koju preporučuje kineski režim ishrane, ima žitarica koje daju energiju, proteina koji takođe nadoknađuju gubitak energije i hrane krv, snabdevajući je sastojcima neophodnim za normalan rad organa, kao i povrća koje čisti organizam i sprečava gojaznost. 

Za mršavljenje i detoksikaciju posebno se preporučuje povrće gorkastog ukusa kakvi su endivija, rukola, špargla, maslačak, artičoka, celer. Ovo povrće je poznato po blagotvornom dejstvu na zdravlje zato što ima antibakterijska svojstva, a deluje i protiv gljivica, virusa i parazita. Takođe, sprečava nagomilavanje toksina u organizmu, pospešuje varenje, čisti krv, poboljšava izgled kože i ublažava mučninu. 

Za užinu se može uzeti voće, a dozvolite sebi i da se zasladite, ali na „gorak način“, kockicom ili dve crne čokolade, poručuje Perli. 

Da bismo lepo započeli dan, ona savetuje da čim ustanemo, popijemo čašu tople vode, s nekoliko kapi limuna, što je odličan metod čišćenja creva. Posle toga sebi treba dopustiti bogat obrok, prema onoj poznatoj poslovici „Jedite ujutru kao kralj, u podne kao princ, a uveče kao siromah“.

Iako Kinezi tradicionalno doručkuju pirinčanu supu, lako je možete zameniti drugim kuvanim žitaricama. Ali, pažnja! Bez industrijskog muslija, punog šećera!

Paskal Perli umesto toga predlaže dve kriške integralnog hleba s malo putera i džema ili toplu ovsenu kašu skuvanu u biljnom mleku (od soje ili badema), uz šolju čaja. Oranž-đus treba ujutru izbegavati zato što sadrži previše kiseline. 

Glavna ideja u ovom režimu, kako naglašava Perli, jeste da ne treba trošiti previše energije na varenje. Ono što šerpa ne skuva, to mora da učini tvoje telo, smatraju Kinezi

PROČITAJTE JOŠ: URADILA JE 2 STVARI I ZA MESEC DANA JE IMALA RAVAN STOMAK: brzo skinite salo i sprečite nadimanje

Takođe, prema njihovoj kulturi ishrane, treba izbegavati čak i sveže povrće zato što zahteva energiju bubrega i slezine da bi ga organizam asimilovao. Isto tako, zimi ne treba jesti tipično letnje povrće (paradajz, krastavac) zato što je „napravljeno“ da nam rashladi organizam. Prednost svakako treba dati zimskom, termički obrađenom povrću (praziluk, šargarepa, šampinjoni).  

Za kraj, ono što je takođe važno, jeste da postanemo svesni onoga što unosimo u organizam, da razmišljamo šta hrana koju jedemo čini za naše zdravlje i da izbegavamo preterivanja u bilo kom smislu. 

Tekst: Sonja Atanasijević

Izvor: Lepa i Srećna