Ako vam kuhinja izgleda hladno i neprivlačno, možda je problem u osvetljenju ili tome što preovladava veštačka bela boja u njoj.

Prejaka fluorescentna svetla ili neprijatne senke mogu da potpuno "ubiju" atmosferu čak i u lepo uređenom prostoru.

Uvođenje slojevitog osvetljenja (kombinacija ambijentalnog, radnog i dekorativnog) može da zaista učine čuda. LED trake ispod gornjih elemenata, diskretna stona lampa ili prigušeno svetlo na dimmer prekidaču - sve to menja doživljaj kuhinje. 

mala zelena kuhinja.jpg
Foto: Shutterstock

S druge strane, kad je cela kuhinja u beloj boji, često deluje sterilno i nedovršeno. Umesto da se oslanjate na "sigurnu belu", unesite karakter kroz detalje – ručke u zlatnoj boji, šarene kuhinjske krpe, zanimljiv zidni sat, vintidž čaše na polici. To su sitnice zbog kojih prostor deluje toplije i življe.

Osvetljenje igra ključnu ulogu u stvaranju atmosfere u kuhinji. Dok jarko, fluorescentno svetlo može da deluje hladno i neprijatno, toplo i ambijentalno osvetljenje stvara prijatnu i gostoljubivu atmosferu. Dodavanje male lampe na radnu površinu ili korišćenje LED traka ispod ormarića da transformiše prostor i učini ga toplijim i privlačnijim.

Predlozi za osvetljenje kuhinje:

  • Višeslojno osvetljenje: Kombinujte opšte, radno i ambijentalno osvetljenje za optimalan efekat.
  • Prilagodljivo svetlo: Koristite dimere kako biste prilagodili jačinu svetla različitim prilikama.
  • Prirodno svetlo: Maksimalno iskoristite prirodnu svetlost tokom dana za osveženje prostora.

Pročitajte i kako je uređen kuhinjski deo u malom stanu od 28 kvadrata.

BONUS VIDEO:

00:58
Ideje za malu kuhinju Izvor: Instagram/chengsheng_home